Lefter Bicaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lefter Bicaj (Komandant Teli) lindi në Berat Shqiperi , ushtarak , dëshmor i luftës në Maqedoni. Lefter Bicaj ishte Komandant i njesise speciale te Ushtrise Clirimtare Kombetare TELI 69. Ai është përshkruar si tmerri I Forcave Maqedonase dhe u be i njohur në betejen e Haracinës.


Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lefter Bicaj kishte lindur në Berat Shqipëri dhe kishte luftuar edhe në Kosovë e në Preshevë. Në vitin 2001 iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare që luftonte kundër forcave maqedonase.

U vra tradhëtisht më 7 gusht në GazibabëShkupit nga forcat speciale maqedonase ku po flinte në shtëpinë e Muzafer Halilit me 5 bashkëluftëtarët e tij. Rreth 600 forca maqededonase rrethuan shtëpinë ku po flinte Teli dhe rreth orës 1 të natës hapën zjarr pa paralajmërim. Maqedonasit vrasjen e Telit e cilësuan si suksesin më të madh të tyre.

Lufta e 2001 përfundoi me nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]