Diskutim:Maqedonia e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Maqedonia e Veriut. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Sllavëa maqedo[përpunoni burim]

Po le e burrë se nuk oshtë ka të prish punë

Po bre burrë: shumë punë ka prish, kjo është eciklopedi, dhe jo fontanë dëshirash sllavësh apo shqiptarësh. Nuk kemi nevoëj me ua fal emrin "maqedoni" atyre si kemi bërë deri tash, se kur e kanë pas shqiptarët emrin maqedoni, sllavët kanë qenë mbas karpateve. tung --bet_0 2006 Prill 18 11:37 (UTC)

Emri i Maqedonasve[përpunoni burim]

Tung. Kjo është një enciklopedi faktash dhe duhet të dhënat të jenë të sakta dhe neutrale. Në këtë artikull ju keni bërë një gabim. Shpresoj që nuk është tendenciozisht dhe në emrin e propagandeve greke. Sipas të dhënat zyrtare per regjistrimin e vitit 2002 në Maqedoni nuk jetojnë (64,18 %) Sllavë por Maqedonas. Në të gjithë dokumentat dhe tekstët zyrtare, Maqedonasit nuk i thërrasin Sqiptarët Шиптари (Shiptari) por Albanci. Shpresoj qe do ta ndryshoni ky ëmër ofendues për popullin Maqedonas. Në ëmrin e vërtetës dhe miqësisë midis popullit Maqedonas dhe atij Shqiptar. Në Maqedoni, zyrtarisht nuk eksiston një popull me një emër "Sllavë". --Amacos 7 Qershor 2006 11:13 (UTC)

Enciklopedia Encarta përdoron emërat 'Macedonian Slavs' [1]. Cili është problemi? --Telex 6 Gusht 2006 15:33 (UTC)
  • ok, if u r sure that u wont change slavs to macedonians, then be sure that all of the slavic encyclopædias will refer to your nationality as shqip and not albanian. you will be given the time to think further more, be reasonable.

Comments[përpunoni burim]

Please, can you change the name of the country from Fyrom to Republika e Maqedonise, because the country is officialy recognized by Albania as Republic of Macedonia. Also on each Wikipedia the country is called Republic of Macedonia, even on the English Wikipedia. Thanks --MacedonianBoy 5 Gusht 2008 02:00 (CEST)

Can someone add the Macedonian name of the country (maqedonisht: Република Македонија, Republika Makedonija) next to the bold name in the lead paragraph? Faleminderit. Local hero 12 Shkurt 2009 04:07 (CET)

Emri i FYROM[përpunoni burim]

Shqipëria vërtet e ka njohur shettin si Republika e Maqedonisë por emri zyrtarë që shteti ballkanik ka në OKB-ë është Ish Repeublika Jugosllave e Maqedonisë.

See the talk page of Sllavo-maqedone. This article should be named Republika e Maqedonise. I do not want to start the same discussion here. --MacedonianBoy 11 Janar 2010 14:30 (CET)
Please guys, stop using the term IRJM since I have elaborated on the talk page Gjuha maqedone which is applied for this article too. This is neutral and generally accepted term on almost all Wikipedias. the other variant of the article's name can be Maqedonia (shteti) as it is on the French Wikipedia.--MacedonianBoy 12 Janar 2010 01:43 (CET)

Sources to change the name into Republic of Macedonia:

And many other relevant sources. I hope soon this article and the articles Macedonians and Coat of arms of Macedonia will be changed. --MacedonianBoy 12 Janar 2010 17:55 (CET)


And this what is http://www.un.org/en/members/index.shtml#f

The former Yugoslav Republic of Macedonia * 08-04-1993 www.macedonia-un.org/ 866 United Nations Plaza, Suite 517, New York, NY 10017 (212) 308-8504/8723

  • The Socialist Federal Republic of Yugoslavia was an original Member of the United Nations, the Charter having been signed on its behalf on 26 June 1945 and ratified 19 October 1945, until its dissolution following the establishment and subsequent admission as new Members of Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Slovenia, The former Yugoslav Republic of Macedonia, and the Federal Republic of Yugoslavia.

The Republic of Bosnia and Herzegovina was admitted as a Member of the United Nations by General Assembly resolution A/RES/46/237 of 22 May 1992. The Republic of Croatia was admitted as a Member of the United Nations by General Assembly resolution A/RES/46/238 of 22 May 1992. The Republic of Slovenia was admitted as a Member of the United Nations by General Assembly resolution A/RES/46/236 of 22 May 1992. By resolution A/RES/47/225 of 8 April 1993, the General Assembly decided to admit as a Member of the United Nations the State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "The former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that had arisen over its name. The Federal Republic of Yugoslavia was admitted as a Member of the United Nations by General Assembly resolution A/RES/55/12 of 1 November 2000. On 4 February 2003, following the adoption and promulgation of the Constitutional Charter of Serbia and Montenegro by the Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia, the official name of " Federal Republic of Yugoslavia" was changed to Serbia and Montenegro. In a letter dated 3 June 2006, the President of the Republic of Serbia informed the Secretary-General that the membership of Serbia and Montenegro was being continued by the Republic of Serbia, following Montenegro's declaration of independence. Montenegro held a 21 May 2006 referendum and declared itself independent from Serbia on 3 June. On 28 June 2006 it was accepted as a United Nations Member State by General Assembly resolution A/RES/60/264.

Albanian never know this state with Macedonia but FYROM in albanian IRJM. Albania have good relations with Greece.IH--IH 12 Janar 2010 18:05 (CET)


Albania does not recognize FYROM under the name Macedonia. News is false in http://www.24-ore.com/arshiva/print.php?page=shownews&newsID=33055. Breaking five years means that Albania has a written an economic act this country with the name Macedonia but not to have known him. It is the same that today Greece and Slovakia concerning recognition of Kosovo. Greece and Slovakia do not recognize Kosovo, but know her passport.--IH 12 Janar 2010 18:23 (CET)http://sq.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrdoruesi:IH

Please, before putting this crap, make a distinction between politics and encyclopaedia. This is not UN, but Wikipedia and we work for neutrality. If you do not like it, leave it.--MacedonianBoy 12 Janar 2010 18:25 (CET)

If you do not like it, leave it. This is not FYROM Wikipedia but Albanian Wikpedia. I am Albanian and no you. Must be away from our encyclopedia Slavic nasty. Escape from there you came from. Urals are your lands. You have the idea that Macedonia, the Greek tribe honored. Outside the SlavsIH

I can no longer take you seriously and I'd be surprised if anyone else does. You clearly want this article entitled 'IRJM' because you have something against Macedonians and all Slavs. Local hero 12 Janar 2010 21:00 (CET)

Debati mbi emrin[përpunoni burim]

Ringerj përsëri këtë debat pasi duke vërejtur me kujdes në Wikipedian e gjuhëve të huaj shohë se ato veprojn në një mënyrë krejt të kundërt me atë çfarë është shkrujatur këtu.

Refernca ime ka të bëjë me Wikipedian Helene http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CF%8E%CE%B7%CE%BD_%CE%93%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82

Këtu qëndrimi mbi emrin mbetet neutal anadaj ftoj administratorët të debatojn për këtë çështje. http://sq.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrdoruesi:IH

Kutia e FYROM[përpunoni burim]

Për mua kjo stampë është më qartë sa ajo e tashme. Ndoheni ju lutem, sepse unë s'kam të drejta për me ndryshuar këtë faqe.--Tfts 28 Nëntor 2010 10:43 (CET)

Kërkesë redaktimi më 9 prill 2013[përpunoni burim]

Literaturë[përpunoni burim]

  • Igor Janev, Legal Aspects of the Use of a Provisional Name for Macedonia in the United Nations System, AJIL, Vol. 93. no 1. 1999.

Republika e Maqedonisë[përpunoni burim]

Republika e Maqedonisë: https://www.youtube.com/watch?v=uyLqZnBOS34&feature=youtu.be 178.222.96.24 26 prill 2018 22:04 (CEST)

Gjuhet[përpunoni burim]

Gjuha Shqipe tashmë është Gjuhë Zyrtare.

Ndryshim| Maqedonia e Veriut[përpunoni burim]

Emri zyrtarisht eshte tani Republika e Maqedonise se Veriut. Wikipedia ne anglisht, greqisht, gjermanisht, frenxhisht ka ndryshuar me emrin zyrta te

Ndryshime te lidhjet e jashtme[përpunoni burim]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 4 lidhje të jashtme te artikulli Maqedonia e Veriut. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 03:34 (CEST)

Internet Archive Bot[përpunoni burim]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Maqedonia e Veriut. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 13 shtator 2019 07:07 (CEST)