Diskutim:Mehmet Fatihu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Mehmet Fatihu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ju lutem, shtoni informacion per kete artikull interesant

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Mehmet Fatihu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 8 janar 2020 07:39 (CET)

Kur vdiq Mehmeti II[Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti 2 vdiq ne vitin 1481, nje vit pas ekspedites qe kreu ne Itali. Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:20 (CEST)

Kush e pasoi Sulltan Mehmetin 2?[Redakto nëpërmjet kodit]

Sulltan Bajaziti ose Bejazidi Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:22 (CEST)

Kur lindi Mehmeti?[Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi ne 30 mars 1432 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:23 (CEST)

Kur u pushtua Kostandinopoja?[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne 29 maj 1453 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:24 (CEST)

Kush ishte sulltani paraardhes?[Redakto nëpërmjet kodit]

Murati 2 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:25 (CEST)

Kush ishte sulltani pasues?[Redakto nëpërmjet kodit]

Bajaziti 2 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:26 (CEST)

Kush qe e ema e Mehmetit?[Redakto nëpërmjet kodit]

Hüma hatun Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:27 (CEST)

Cilet qene vellezerit e Mehmetit?[Redakto nëpërmjet kodit]

Aladini dhe Orhani Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:27 (CEST)

Pse vdiq Aladini?[Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u helmua dhe vdiq kur po i jepte kalit Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:28 (CEST)

Ku ishte princ Orhani?[Redakto nëpërmjet kodit]

Princ Orhani mbahej peng nga bizantinet sipas traktatit osmano-bizantin qe u nenshkrua mes Kostandinit dhe Muratit Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:30 (CEST)

Sa pasardhes lindi Mehmeti?[Redakto nëpërmjet kodit]

-Sulltan Bajaziti -Princ Xhemi Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:32 (CEST)

Si u quajt nga Mehmeti Shen Sofia?[Redakto nëpërmjet kodit]

Hagia Sophia ose Aya Sofia Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:33 (CEST)

Si u quajten topat e Mehmetit?[Redakto nëpërmjet kodit]

Urbanë Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:34 (CEST)

Sa vjeç ishte Mehmeti kur u ngjit ne fron dhe ne ç'vit?[Redakto nëpërmjet kodit]

19 vjeç dhe ishte viti 1451 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:35 (CEST)

Sa vjeç ishte Mehmeti kur pushtoi Kostandinopojen dhe ç'vit ishte?[Redakto nëpërmjet kodit]

21 vjeç/Viti 1453 Ardit skendi (diskutimet) 4 prill 2020 12:37 (CEST)