Diskutim:Muaji i mjaltit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Muaji i mjaltit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Termi ,,muaji i mjaltit,, që përdoret në gjuhën shqipe është një përkthim i keq nga gjuhët sllave i termit ,,medeni mjesec,,. Gabimi ka lindur nga fakti se sllavët për ,,hënën,, dhe për ,,muajin,, përdorin fjalën e njejtë ,,mesec, mjesec ose mijesec,,. Po ti referohemi termit anglez Honey moon apo atij francez ,,Lune dë miele,, përkthimi në gjuhën shqipe do të duhej të ishte Hëna e mjaltit--Armend 22 Nëntor 2009 11:36 (CET)