Diskutim:Nënë Tereza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Nena Terez ka qen nje nder grat me te mira,te botes qe ka fituar 10 mirnjohje per mirsjelljen e saj.Ajo grua ka qene ylli i botes e cilla ra ne toke dhe i shpeto njerzit nga semundjet e ndryshme si sida ftohja dhe shum e shum te tjera.Nëna Terez kishte emrin e vertet Gonxhe Bojaxhiu.Ajo kishte prinderit nga prizreni qe u shperngulen ne shkup ku lindi Nene Terez (Gonxhe Bojaxhiu).Ditelindja e Gonxhe Bojaxhiu ishte me 26.07.1910 ajo vdiq me vitin 05.09.1997 ne Indi.Kjo ishte përmbledhja ime per Nënen me te dashur ne bote Nënë Terezen (Gonxhe Bojaxhiu)...

nene tereza(poezi kushtuar nene terezes)

emer i shquar i popllit shqiptar, si nen e njohur nga bota mbar, vepra e saj veper e madhe , nihmoi shum derte ndimoi shum halle, figura jote shihet ne qdo liber, emri yt ngulitet ne qdo mendje, mendje me mendje per vite perseritet, sa her ty te shohim zemra na merzitet, na merzitet e na qan , si prap ti nuk je gjalle, nuk je gjall per t'na keshilluar, ne ato qaste kur ne kemi gabuar, Silvana.Patarria

Nene Tereza (HUMANITARE)[redakto tekstin burimor]

Nena tereze ne te vertet quhet Gonxhe Bojaxhiu ajo prinderit i kishte nga Prizreni por nen tereza lindi ne Shkup pasi gjate periudhes kur ajo ishte ne barkun e nenes prinderit u shperngulen ne shkup. Ajo lindi ne vitin 1910 e vdiq ne vitin 1997 ajoo i ka ndihmua shum njerzvee dhee edhe pse vet ka qen e varfer at qe e ka pas e ka nda me te varfurit nena tereza ndertoi shkolla spitale edhe psee ka qene e varfur ajo ishte fmija i tret me radh nga vellezerit osee motrat e saja. Ajo ka qene nje nga nenat qe ndihmoi femijet jetime.

nëna terezë[redakto tekstin burimor]

Një ditë pas lindjes u pagëzua në kishën e Zemrës së Krishtit nga famulltari i atëhershëm Dom Zef Ramaj, ditë të cilën ajo e llogariste si datëlindjen e saj[4]. Gonxhja ishte fëmija i tretë i Kolë Bojaxhiu (Nikollë Bojaxhiu) me origjinë nga Mirdita dhe e Drane Bojaxhiu (mbiemri i vajzërisë Barnaj) nga Novo Sella e Gjakovës. Kola dhe Drania kishin 5 fëmijë, dy u vdiqën në fëmijërinë e hershme. Frikë të madhe kishte nënë Drania mos Gonxhja i vdiste menjëherë pas lindjes, sepse me trup dhe shëndet dukej e dobët. Gonxhja kishte një vëlla dhe një motër. Vëllai quhej Lazër Bojaxhiu dhe studioi në Grac të Austrisë në Akademinë Ushtarake, por për shkaqe politike emigroi qysh herët në Itali. Kurse motra quhej Age Bojaxhiu. Babai i saj merrej me tregti dhe mblidhte në shtëpinë e tij artistë dhe patriotë shqiptarë. Lindi në Shkup, të Shqipërisë te pushtuar prej Perandorisë osmane, sot Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, më datë 26 gusht 1910[5]. Shkupi i merret Shqipërisë prej Maqedonisë me 1 Janar 1918 në bazë të traktatit të Versajës. I ati, që ishte i përfshirë në lëvizjet politike e asaj kohe, vdes në 1919 kur ajo ishte 8 vjeçe[6]. Gonxhja mësimet e para i mori në një shkollë shqipe në Shkup, ku po ashtu e kreu dhe gjimnazin, por në gjuhën serbo-kroate. Pasionet e rinisë së Gonxhes ishin tre: të bëhej mësuese, të shkruante dhe recitonte poezi dhe të kompozonte e të luante muzikë. Emrin "Tereza" e mori kur ishte 18 vjeçe dhe u dorëzua murgeshë. Nënë Tereza u largua më 26 shtator 1928 nga Shkupi në drejtim të Dublinit, Irlandë. Prej kësaj dite, nënë, bijë e motër nuk do të shiheshin më kurrë. Më 12 shtator 1928, Gonxhja kishte shkruar këtë letër drejtuar tezes së saj: “Shkup 12. 09. 28 E dashura Teze Lis! Më 26 të këtij muaji po nisem prej Shkupit. S’po mund mos me ju shkrue dy tri rreshta për juve. Lamtumirë, e deshiroj që Zoti t'ju nap gjithshka që ju deshron zemna. Dua t'ju fal gjanat ma të përzemërta, Gonxhja”. Ky ishte momenti kur ajo u nda përfundimisht me familjen dhe vetëm pas 30 vitesh, do të takohej me të vëllanë, Lazrin. Kurse nëna Drania dhe motra Age, shkuan në atdhe, në Shqipëri,qysh para Luftës së Dytë Botërore. Nënë Tereza u vendos në Kalkuta (Indi) ku fillimisht u bë mësuese dhe shumë shpejt drejtore e shkollës së vajzave. "Nënë Tereza e Kalkutës" u quajt kur themeloi urdhërin "Misionaret e Dashurisë" (1951) për t'u shërbyer më të varfërve dhe më të pashpresëve të Kalkutës, Indisë dhe gjithë botës. Në vitin 1979, kur mori çmimin Nobel për Paqe, e gjithë bota mësoi se Nënë Tereza ishte shqiptare. Haste vështirësi për të folur rrjedhshëm Shqip pas një largimi prej 70 vjetësh dhe qëndrimi në ambiente joshqiptare, por ajo kurre nuk e ka mohuar origjinen e saj shqiptare. Shkrimet e saj ne Shqip janë letrat e rinisë dhe më pas me familjen në shqip, përshëndetje në Shqip popullit shqiptar pas fitimit të çmimit Nobel me 1979 dhe lutja në Shqip transmetuar nga Zëri i Amerikës me 17 Qershor 1978. Në çastin e marrjes së Çmimit Nobel më 1979, një nga klerikët që merrte pjesë në sallë e pyeti Nënë Terezen se nga ishte. Ajo deklaroi: “Kam lindur në Shkup, jam shkolluar në Londër, jetoj në Kalkutë dhe punoj për të gjithë njerëzit e varfër në Botë. Atdheu im është një vend i vogël me emrin Shqipëri”. Por Shqipëria heshtte. Republika Popullore Socialiste e Shqiperisë nuk i kishte dhënë vizë nobelistes së ardhshme as sa për të parë nënën e saj që jetonte në Tiranë, as për te marrë pjesë në varrimin e saj më 1974, as për të parë varrin. Madje këtë vizë nuk ia dhane as kur fama e saj kishte marrë dhenë në të katër anët e botës deri ne fillim të viteve '90. Shqiptarja trupvogël ishte kthyer në një legjendë të gjallë. Ajo ishte nënë kujdestare e 7,500 fëmijëve në 60 shkolla, ishte nënë që mjekonte 960,000 të sëmurë në 213 dispanseri, ishte e vetmja në botë qe trajtonte 47,000 viktima të lebrozes në 54 klinika, kujdesej për 3,400 pleq të braktisur e të lënë rrugëve, në 20 shtëpi pleqsh, kishte birësuar 160 fëmijë ilegjitim e bonjakë. Këto janë shifrat e mesit të viteve '80. Deri sa Nënë Tereza ishte gjallë dhe sot e kësaj dite shifrat kanë ndryshuar shumë.Nga Alberit Sopa :)

--82.114.81.158 6 nëntor 2012 17:10 (CET)

Skeda:Mindela
lolewaaa

Nën Tereza Ishte nje grua shum bamirse♥

NENE TEREZA Nene Tereza ishte nje grua shqipetare,katolike e cila ndihmoj njerez te varfer e te semuar,sidos femijet e afrikes ajo ishte nje grua e guximshme.Ajo u be legjend poashtu dhe figure historike ajo vdiq mirepo gjithmone jeton ne zemrat tona!!!!

NENE TEREZA[redakto tekstin burimor]

NENE TEREZA LINDI NE SHKUP ME 26 GUSHT 1910. EMRI I VERTETE I SAJ ISHTE [ GONXHE BOJAXHIU]. ME 26 SHTATOR 1928 NGA SHKUPI SHKOI NE DREJTIM TE DUBLINIT , IRLANE . PASI U NDA NGA FAMILJA FILLOI TE BEHEJ NJE NJERI I PAQES DHE I ZOTIT , DUKE NDIHMUAR SHUME NJEREZ QE ISHIN NE NEVOJE. NENE TEREZA ( GONXHE BOJAXHIU) MORI SHUME CMIME NOBEL . Nene Tereza eshte nje heroine e vertete por ajo eshte edhe heroina ime.

                                    :D