Diskutim:Pajtueshmëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Pajtueshmëria. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Nëse dinë dikush ndonj përkufizim ashtu që të përbledhë të gjitha vetit e shprehjes p.sh.: pajtushmërin e objektit me objekt (përdoret në teknikat mekanike)--Hipi Zhdripi 25 Prill 2007 23:31 (UTC)

A din ndonje shprehje ne gjuhe te huj? -Driton2007 25 Prill 2007 23:37 (UTC).
Për çka?--Hipi Zhdripi 25 Prill 2007 23:51 (UTC)
lidhur me perkufizimin de, cka ma konkretisht je duke kerku? Me ate qe ke shkru siper une po te kuptoj se po kerkoj ndonje fjale per pajtueshmerin e objekteve! -Driton2007 26 Prill 2007 00:08 (UTC).

Përkufizimi nuk mund të përmbajë fjalë të huaja. Kjo nuk vije nga dëshira "patriotike" por nuk kanë domethënje "nuk ta bushin veshin e mendjen" nëse përmbajë fjalë të huaja. Përkufizimi është një lloj Ligji. Si do që të jetë kërkesa ime ishte nëse ndonjëri mund të përkufizojë fjalën edhe për pajtushmërin e objekteve (një thikë hynë në një kallypë të madhësisë as ma e vogël as ma e madhe d.m.th pajtohen) këtë e kamë ndëgjuar që e kanë përdorur edhe njerzit e pa shkollë (pleqniaja në vitet 80 në Kosovë flsni për pajtushmërin e pjesëve të qerreve me kuaj, disa thoshin kjo pjeë është mashkull e kjo femër dhe pajtohen njëra me tjetren).--Hipi Zhdripi 26 Prill 2007 00:19 (UTC)

perputhen, pershtaten, jane taman, medemk per kutrum spaska ven ktu hahahahah, po bej pak shaka, dhe perndryshe te pyta per ne fjale te huj kujtova se ndoshta ma lehte kisha mujt me e gjet fjalen,por ndoshta edhe puqiten mdoket se dicka qashtu msojshim neper libra! ok sdi sa te ndihmova ketu. -Driton2007 26 Prill 2007 00:29 (UTC).
Fort mirë, shumë shembuj të mirë por në disa raste të posaqme përdoret pajtimi. Dhe kjo duhet të futet diku në këtë rresht : Pajtueshmëria është veprimi, vendimi apo objekti që nuk bie në kundërshtim me marrëveshjen apo mendimin e shprehur .... . D.m.th duhet me gjetë një fjalë që i përmbledhë veprimin, mendimin dhe objektet .--Hipi Zhdripi 26 Prill 2007 00:35 (UTC)
pajtimi eshte kur dy veta fjalohen dhe ne fund pajtohen, dhe tash ne rastin tend mos po kerkon pelqimin, ose dhe subjekt?! -Driton2007 26 Prill 2007 00:38 (UTC).

Jemi afru pëqimi ka diçka më tepër se pajtimi.

Po mendojë
  1. Një ushtarë vepronë në pajtushmëri me urdhërin por mendon ndryshe nga urdhri.
  2. Ka raste kur njerzit ajtohen me atë që thua por veprojnë ndryshe
  3. dhe rasti i objekteve ku shprehjet e thëna nga ti si ajo "kutrum" janë të përafërta me pajtushmërin por prapë kotrum e menjanonë tolerancën ndërsa pajtushmëria është tamam por nuk e përjashton tolerancën.--Hipi Zhdripi 26 Prill 2007 00:41 (UTC)

Pajtimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Pajtimi është fjala bazë prej të cilës edhe rrjedhë Pajtueshmëria. Do të thotë dy kundërshtarë janë të pajtushëm ata nuk d.m.th se duhet të pëlqehen, të jenë tamom por e tolerojnë njërin tjetrin duke mos e kundërshtuar . etj.--Hipi Zhdripi 26 Prill 2007 00:46 (UTC) DIPLOMACI apo DIPLOMAT bre njeri :-)-Driton2007 26 Prill 2007 00:58 (UTC)

paj spo dij, por ate me larte qe thua per personat qe veprojne ndryshe nga ajo qe e thone, ne mjeksi dhe psikologji quhen labila (labiliteti) apo dhe shizofreni (Shizofrenia). Kurse pleqt i kom nij edhe qe perdorin fjalen terezi apo dhe dyzen por edhe dakordim (tash mu kujtu dhe nji fjale tjeter Razi):-)-Driton2007 26 Prill 2007 00:50 (UTC).

Si do që të jetë edhe ky diskutim e ndihmon kuptimin e Pajtueshmërisë. Tung! --Hipi Zhdripi 26 Prill 2007 00:56 (UTC)


PO MIRE DE E PASKE SHKRU -Driton2007 26 Prill 2007 01:01 (UTC). vec mhupe kohe palidhje kisha mujt hala me shkru najsen. tung e bofsh se une ika.