Diskutim:Prilli i thyer

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Prilli i thyer. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

"Prilli i thyer" eshte pasqyrim real i kodeksit ligjor qe i ka mbijetuar dekadave te njepasnjeshme, pasqyrim i nje jete te vrazhde, ku ky kodeks terheq me vete edhe "me te pafajshmit e popullit". Gjakmarrja, besa, miku jane ato elemente qe ngriten ne piedestalet me te larta te jetes, gjate shtjellimit te kesaj episode jete, sa te vrazhde aq edhe te lavdishme. Gjate shtjellimit te ngjarjes autori ofron ne menyre shume direkte jeten ne veriun e Shqiperise, familjen, hakmarrjen, shtepine-qe sipas tij i takon mikut, nderin dhe mbi te gjitha koloritetin qe i jep jetes Kanuni i Leke Dukagjinit. Dimrat qe e karakterizojne te madhin Ismail Kadare ne "Prillin e thyer", ashtu si ne romanet e tjera te tij, te fusin akullin ne palce, te rrembejne, te ngrijne, pastaj shpalosin rete dhe te ofrojne diellin... kjo eshte e mahnitshme! Ky roman eshte bere edhe film ne Brazil, me titullin "Abril Despedaçado" (2001) ose ne anglisht "Behind the sun". Ismail Kadare eshte krenaria e kombit shqiptar!

Shkruar nga Edona R. Prishtine, 10 prill 2008

Prrilli i thyer[Redakto nëpërmjet kodit]

Permbajtja 91.230.254.54 23 tetor 2022 15:35 (CEST)[përgjigjuni]