Diskutim:Pulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Pulla. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ndihmë!!

Pulla që qepet në një teshë (setër,jakë, këmishë, bundë, etj) d.m.th vegëza për menimin tim ka edhe të njëjtin funksion sikurse pullat mekanike që dallojin nga çelsi (mekanik). D.m.th që të dyja e kanë funksionin për të përthekuar/mbyllë rrethin. Dallimi i pullës prej çelsit??? Çelsi çelë/hapë diçka të mbyllur (hahah .. d.m.th ai nuk është mbyllës). Çelsi është objekt në vete, "pulla" është çelsë i instaluar d.m.th çelës dhe mbyllës në kuptimin e plotë të fjalës. Mirë krejtë po nga vije fjala "Pulla"?
Nëse e dinë shkruaje. Faliminderit që më parë për mundin dhe kohën.--Hipi Zhdripi 19 Dhjetor 2007 20:16 (UTC)