Diskutim:San Marino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin San Marino. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: — ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Si e gjykoni të drejtë emrërimin si San Marino apo Shën Marino?

Unë vlersoj se meqënse ne jemi në Wikipedia Shqip termi më i drejtë do të ishte Shën Marino. Ashtu siç veprohet edhe me Malin e Zi të cilin nuk e titullojm si Crena Gora apo Montenegro siç njihet në botë por e shqiptojm atë.