Diskutim:Shqipëria nën pushtimin gjerman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shqipëria nën pushtimin gjerman. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Riemertimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Per mendimin tim kalimi i kesaj faqeje nga Mbreteria... te kjo vetem sepse e ka en.wiki eshte imitacion femijesh, ne vete nga pershkrimi e kemi me "pavaresi de jure" gje qe eshte e vertete, e madje edhe faqes ne en.wiki mund t'i diskutohet emertimi.--GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 11:12 (CET)

Nuk ka rëndësi nëse aksionet e mia në SQwiki të duken "imitacion fëmijësh", jam mësuar që të jesh i pakënaqur me çdo aksion timin këtu. Titulli "Shqipëria nën pushtimin nazist" është korrekt, siç është vendosur me të drejtë edhe nga përdoruesit tjerë në Enwiki.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 11:29 (CET)
@GrepfrutAroma, @Udha, e zhvendosa tek Shqipëria nën pushtimin gjerman, në enwiki çështja u diskutua para riemërtimit. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 15:02 (CET)
@Βατο, me si e paskan radhitur te diskutimet ne en.wiki, gjermanet kishin prani ushtarake jokonvencionale (pra jopushtim). Po te kishte pushtim nuk do te kishin nevoje te debatonin me bankieret shqiptare siç radhit Dr. Pas te "Ditari i ekonomistit" por do t'ua merrnin valuten pa i pyetur shume. Kjo tematike per mua ha debat, shqiptaret shpallen pavaresine de jure, suprimuan statutin qe vune italianet dhe iu rikthyen atij te 1928s, ne mekembje te Mbretit u vendos Regjenca, e vetmja risi konfiguracionale ishte shtimi i territoreve te quajtur "te liruem" ne kohen e Italise qe patjeter ne nuk kemi per ta ilustruar "Shqiperia e Madhe", por "etnike". --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 15:16 (CET)
GrepfrutAroma, ti nuk je historian. Dr.Pas nuk ishte historian. Autorët e tekstit Historia e Popullit Shqiptar janë historianë dhe ata e quajnë këtë periudhë "Pushtimi gjerman", kurse periudhën me herët "pushtimi italian".--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 15:41 (CET)
E di që tematika nuk është e thjeshtë dhe ha debat, problemi është se si mund ta zgjidhim: artikulli nuk mund të quhet Mbretëria Shqiptare sepse nuk ishte de facto shtet i pavarur, gjithashtu artikulli tregon për sundimin gjerman të Shqipërisë. Mendoni se mund ta riemërtojmë Shqipëria nën sundimin gjerman? — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 15:48 (CET)
"Sundimi gjerman" nuk mbeshtetet nga historiografia. Nuk ishte sundim por pushtim, dhe nuk njihej nga fuqite e medha.12--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 15:51 (CET)
@Udha, mos na e fshatarizo diskutimin me ti&une. Faktet jane te thjeshta, kur je ne pushtim, nuk ulet ne tavoline pushtuesi te te marre leje per valuten se po nuk ia dhe te vret e ta merr. Komiteti i perkohshem i Ibrahim Biçakçiut shpalli pavaresine de jure, u mblodh Asambleja Kombetare e drejtuar nga Kosturi dhe pasi u vra, e zevendesoi Zallari, nuk pati njohje nderkombetare si shtet (duhet pare! por me sa di Aleatet nuk e njohen, Gjermania ia njohu pavaresine). Por maksimumi i termi qe mund te futet eshte "shtet klient", jo pushtim. Une nuk e kuptoj si djemte ne en.wiki kane leshuar pe aq shpejt. Fjala pushtim ka disa kondita per t'u nderfutur ashtu pa teklif qe ne titull. Ne patem ate qe Neubacher e quan "pavaresi relative", merite e Mehdi Frasherit kjo. Se ç'kane stendat e Bunkartit nuk perbejne argument. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 15:53 (CET)

@GrepfrutAroma,E riperseris, ti nuk je historian dhe kjo cfare the mbetet vetem opinion personal i yti, eshte original research. Historianet e quajne "pushtimi gjerman" dhe kete e tregova me lart. Je duke perseritur qasjen destruktive qe e kishte edhe tek diskutimet e Ahmet Zogut, e cila nuk eshte çeshtje e mbyllur.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 15:59 (CET)

Nuk jam as une as ti çeshtja por emertimi i faqes, dhe jo, nuk eshte original research, ti je thjesht i paditur ne kete leme. Dhe Zogun diskutoje ku e ka vendin. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 16:06 (CET)
"Ti je i paditur" është sulm personal, dhe nuk është hera e parë që e bën këtë këtu. Të paktën e pranove qe nuk je historian. Historianët e quajne "pushtimi gjerman".--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 16:12 (CET)
Atëherë @Udha, propozimi yt është Shqipëria nën pushtimin gjerman? @GrepfrutAroma, cili është propozimi yt i titullit? Mos sulmoni njëri tjetrin, jemi këtu për të arritur një marrëveshje. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 16:16 (CET)
@Βατο, Ky nuk solli asnjë burim akademik, ky po kërkon ndryshimin e titullit në bazë të opinioneve personale që i ka parashtruar më lart dhe të cilat janë Original Research. Unë dhe Wikipedianët e Enwikit për "pushtimi gjerman" bazohemi në burime akademike.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 16:23 (CET)
Nuk jam une qe nisa fjaline me "ti je" @Βατο, per t'u fshehur me pas mbrapa "eshte sulm personal". De jure shteti shqiptar kishte njohje nga se paku Gjermania, kishte institucione dhe statutin e 1928. Nuk do te isha ngutur per t'i vene emertimin pa i radhitur mire referencat qe mendoj se i japin themel ketij qendrimi tim, thjesht m'beri habi mendesia e mitur kopjative qe ç'sheh, riprodhon, pa sens kritik. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 16:25 (CET)
Mjafton mos të përsëritën më sulmet personale. Artikulli në sqwiki u krijua nga përkthimi i artikullit në enwiki, pra, nëse nuk ndryshohet përmbajtja, titulli mund të ndryshohet ashtu siç bëhet atje. @GrepfrutAroma, propozo titullin përndryshe nuk kemi cfarë të bëjmë. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 16:29 (CET)
@Βατο, une propozoj titullin siç ka qene, ndersa hyrjen te formuluar keshtu (pasi shqyrtova hyrjet ne fr.wiki dhe es.wiki): Mbretëria Shqiptare (standardi i kohës: Mbretnija Shqiptare) ka qenë rendi qeverisës i Shqipërisë të pavarur de jure përgjatë pushtimit jokonvencional gjerman, i cili i njohu një sovranitet relativ. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 16:46 (CET)
@GrepfrutAroma, Je duke insistuar që në këtë redaktim paskam bërë sulm personal ndaj teje?
Konstatimet e tilla si ato që ke bërë më lart janë Original Research klasik.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:03 (CET)
Ky eshte redaktimi qe personalizon diskutimin ne menyre te papjekur. Ka referenca me bollek, mos ki dert, madje te diskutimi i en.wiki-t eshte referenca e pare qe do te futet per togfjaleshin "pushtim jokonvencional". --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 17:10 (CET)
Nuk është sulm personal. Këtu ti hedh akuza në drejtimin tim.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:16 (CET)

Kërkesë për riemërtim[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Propozimi 2: Shqipëria nën pushtimin gjerman --Βατο (diskutimet) 13 mars 2019 23:29 (CET)


  • Propozimi 1: Mbretëria Shqiptare (1943–44)
  • Propozimi 2: Shqipëria nën pushtimin gjerman
  • Propozimi 3: Mbretëria Shqiptare (shtet klient i Gjermanisë naziste)

Mbështesni propozimin që preferoni, riemërtimi do kryhet pas një jave. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 16:57 (CET)

Propozimi 3: Mbretëria Shqiptare (shtet klient i Gjermanisë naziste)Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 16:58 (CET)
Propozimi 2: Shqipëria nën pushtimin gjerman. Pas rrjedhjes së diskutimit. — Βατο (diskutimet) 8 mars 2019 11:50 (CET)
Koment: Të lutem rishqyrtoje këtë. Ky opsion nuk ka mbështetjen e burimeve akademike.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:07 (CET)
Koment komentit: Ne hyrjen e artikullit gjegjes ne en.wiki i ka referencat perkatese per termin shtet klient Pearson dhe Fischer. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 17:17 (CET)
Koment komentit komentit Dhe prapë titulli i artikullit në anglisht është German occupation of Albania dhe jo Mbretëria Shqiptare. Nëse insiston që Mbretëria Shqiptare të përmendet në artikull mund të futet në hyrje siç ndodh në en.wiki. Në anën tjetër burimet shqiptare e quajnë Pushtimi Gjerman.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:24 (CET)
E rendesishme eshte te lakohet rendi qeverises ne titull, gjendja ne mesin e te ciles qeverisja behej mund te pershkruhet siç e dhashe me lart hyrjen. Burimet shqiptare jane te mangta ne insight, sepse jane inercike te bocetave te historise te kohes se regjimit qe per periudhen e meparshme kane vetem ngjyren e zeze.--GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 17:41 (CET)
E rëndësishme është që të pasqyrohet e vërteta dhe të jetë e mbështetur nga burimet akademike. "Shqipëria nën pushtimin gjerman" plotëson një kusht të tillë dhe tregon më mirë gjendjen e Shqipërisë sesa "Mbretëria Shqiptare". Ti siç e pranove dhe vetë më lart nuk je historian. Prandaj nuk mund ti hedhësh poshtë burimet akademike që thonë "pushtimi gjerman" me anë të Original Research.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:51 (CET)
Po, ky propozim eshte i mbeshtetur ne burime akademike. Keshtu qe e kryen punen.--GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 17:58 (CET)
Asnjëri burim nuk është shqiptar dhe me aq sa shoh në ENwiki tregojnë qartazi që Shqipëria ishte nën pushtim gjerman dhe pastaj thonë që pushtuesit gjermanë krijuan Albanian Kingdom. Kjo është edhe më mirë sepse gjetëm burime shtesë që tregojnë që Shqipëria ishte nën Pushtim Gjerman. Pastaj çfarëdo që ata shpallën nuk ka peshë juridike dhe as nuk njihej nga jashtë, meqë fuqitë e jashtme nuk i njihnin ndryshimet e kufinjve të bëra nga nazistët dhe fashistët. "Pushtimi gjerman" mbetet alternativa e vetme korrekte dhe e qartë, e vetmja që tregon qartë realitetin, e vetmja e mbështetur si nga burimet shqiptare, ashtu dhe nga të huajat.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 18:23 (CET)
Po, dhe referenca te diskutimet e en.wiki e shtjellon qe ishte jokonvencional si pushtim. Ka referenca qe nuk e krijuan, por e promovuan pavaresine e Mbretnise Shqiptare dhe vetem nje titull elegant mund te stabilizoje premisen per te shtjelluar ne menyre gjithperfshirese. Sa per peshen juridike, nuk je ti qe e percakton e as duhet te na behet fare vone se ç'qendrim kishin fuqite ndaj kufijve tane etnike, po te kemi shtylle kurrizore. Propozimi eshte me se i pelqyeshem.
Po thërras dhe @Ktrimi991, @Resnjari, të cilët diskutuan titullin në enwiki. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 18:40 (CET)
Konvencional apo jokonvecional, prape ishte pushtim gjerman dhe Shqiperia e asaj kohe ishte Shqipëria nën pushtimin gjerman. Nese nazistët gjatë pushtimit gjerman shpallën krijimin e një "Mbretërie Shqiptare", atëherë kjo mund të thuhet në artikull, por emërtimi i gjithë artikullit Mbretëria Shqiptare (1943-1944) ose (shtet klient i Gjermanisë Naziste) është skandaloz dhe i pambështetur nga burimet akademike. Shqipëria për gjithë botën ishte nën pushtim nazist, madje edhe për shqiptarët të cilët i luftuan gjermanët me pushkë dhe fatmirësisht e radhitën Shqipërinë ndër vendet fituese të Luftës së Dytë Botërore.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 19:32 (CET)
"Jokonvencional" eshte fjale e radhitur nga historiani, "skandaloz" eshte thjesht nje epitet nga nje wikipedian hormonal. Per te tjerat shiko ref. Lemkin qe na paskesh radhitur per rastin e pushtimit italian.--GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 19:43 (CET)
Propozimi 3: Mbretëria Shqiptare (shtet klient i Gjermanisë naziste) --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 17:02 (CET)
Propozimi 2: Shqipëria nën pushtimin gjerman. Nga të tri opsionet është i vetmi i mbështetur nga burimet akademike.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 17:07 (CET)
Propozimi 2: Jam dakord me @Udha dhe kjo forma e emërit ishte qe u riemërua në enwiki pas shumë diskutime.Resnjari (diskutimet) 6 mars 2019 18:51 (CET)
Koment: te them te drejten, nuk m'u duk sikur kishte shume diskutim ne ate mes. Ju mund te optonit per nje variant me dinjitoz paraqitjeje, ngase rasti yne nuk duhet medoemos te shkoje fije e per pe ne menyre identike me raste tjera analoge te periudhes, kemi partikularitetet tona qe meritojne shqyrtim dhe evidentim. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 19:13 (CET)
@GrepfrutAroma, shiko këtu, kanë bërë një diskutim shumë më të gjërë. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 19:26 (CET)
Rrofsh Bato, nuk e dija. Ja ku na vjen ne ndihme propozuesi i riemertimit te periudhes italiane me ref. Lemkin "but in fact Italy imposed a new basic law and took over the country, absorbing its military, foreign affairs and trade functions, and running every government department." Rasti nuk eshte i njejte me periudhen gjermane: korpusi ligjor u rikthye ai i '28, nuk absorboi ushtrine, politiken e jashtme (u ripajisem me min. te Jashtme dhe diplomaci) dhe funksioneve tregtare (Dr. Pas sherben per te na kthjelluar marredhenien e gjermaneve me bankat, kapitulacionet, etj) dhe nuk mbareshtonin çdo dikaster qeveritar (ndryshe nga koha e italise ku çdo minister kishte nga nje keshilltar italian, dhe mbrapa komunistet kishin nga nje jugosllav, apo rus). Le qe si do te mundte Xhafer Deva te shpetonte hebrenjte po te ishte nje pushtim teresor ai gjerman? Pra gjermanet lane mjaftueshem diskrecion per punet e brendshme. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 19:38 (CET)
Original Research.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 19:41 (CET)
Ka referenca per kete. Madje mire qe doli Lemkin qe te mund t'i japim filter dallimberes dy gjendjeve komplet te ndryshme. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 19:44 (CET)
Lemkin thotë që Shqipëria nuk ka qenë nën pushtim gjerman? Ku?--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 19:48 (CET)
Lemkin thote qe Italia suprimoi korpusin ligjor shqiptar (Gjermania i la shqiptaret te riktheheshin ne statutin e 1928), absorboi ushtrine (me gjermanet, u formua ushtri e pavarur shqiptare me gjeneral P. Pervizin), politiken e jashtme (me gjermanet patem Ministri te Jashtme dhe diplomate efektiv) si dhe fuqite tregtare (Dr. Pas radhit debatet e shumta qe kryenin punonjesit e bankes per nje çeshtje ose nje tjeter) si dhe çeshtja e hebrenjve (Mustafa Kruja i mori pelqimin Jakomonit, Xhafer Deva nuk i mori kujt pelqimin). Andaj edhe ishte pushtim jokonvencional (Fischer). Nuk po thote kush nuk ka qene nen pushtim, mos u habit, por eshte pushtim atipik dhe e meriton t'i rishqyrtohet titulli. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 19:54 (CET)
Ky është original research. Në mungesë të burimeve akademike nga historianët ti dole tek avokatët dhe ekonomistët duke bërë analiza e konkluzione për të cilat nuk ke tagër dhe të cilat janë original research. Nëse ka qenë pushtim jokonvencional sipas Fischer, mund ta përmendësh në trungun e artikullit Shqipëria nën pushtimin gjerman. Ti thua pushtim jokonvencional dhe kapesh për fjalën jokonvencional për ta anuluar fjalën pushtim.--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 19:59 (CET)
@GrepfrutAroma, mund mos të ishte pushtim terësor ai gjerman, por emrin Königreich Albanien (Mbretëria e Shqipërisë) e vendosën ata dhe siç the ti më parë «nuk pati njohje nderkombetare si shtet (duhet pare! por me sa di Aleatet nuk e njohen, Gjermania ia njohu pavaresine)». Kështu që emri "Mbretëria Shqiptare" nuk mund të përdoret, presim dhe mendimin e Ktrimi-t. — Βατο (diskutimet) 6 mars 2019 20:05 (CET)
@Βατο, gjermanet vendosen vetem qe te kishte stabilitet, emertimi eshte ne baze te precedentit. Sjellja e qeveritareve shqiptare ishte e njejte me kushtet e pas-Kongresit te Lushnjes duke mos patur monarkun (Vidin) dhe e zevendesuan me Regjence; njelloj, pa Zogun ishin kater regjentet mekembesit e tij. Njohja nuk eshte se ka ndonje rendesi madhore (mund te specifikohet ne nje paragraf), por perderisa Lemkin percakton se cilat jane tiparet e pushtimit, tipare qe s'perputhen me kohen e gjermaneve pavaresisht pranise ushtarake, atehere rendi eshte Mbreteria.
@Udha, rri i qete, ka referenca.--GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 20:15 (CET)
@GrepfrutAroma, Atëherë silli referencat. Lemkin nuk është historian por avokat, Dr. Pas është ekonomist jo historian, kurse GrepfrutAroma është wikipedian. Ti lë të kuptosh që po i bëre bashkë këta tre, e hedhin poshtë një historian që e quan "pushtimi gjerman", apo jo?--Udha (diskutimet) 6 mars 2019 20:31 (CET)
@Udha, Lemkin eshte "law scholar", pra studjues i ligjit, pushtimet kane rrafshin e tyre legjislativ dhe te paren gje qe konstaton Lemkin per pushtimin italian eshte suprimimi i kodit ligjor dhe zevendesimi i pararendesit me te pushtuesit. Dhe po, teknicien te fushave te ndryshme do te duhet te mbulojne boshllekun qe le mungesa e metodologjise e historianeve qe citojne sharlatane si Saraçin. Sepse kur behet shumatorja e te dhenave se çka perben pushtim ose jo, atehere le te radhisin sa te duan kockat e vjeter te partise libra. --GrepfrutAroma (diskutimet) 6 mars 2019 23:54 (CET)
Ore nuk po flasim këtu për pushtimin italian por për pushtimin gjerman dhe nuk tregove nëse avokati thotë gjë për të. Je duke përdorur avokatë dhe ekonomistë për të ngritur teza që paraqesin hulumtim vetjak dhe të cilat nuk përputhen me burimet akademike të vërteta. Wikipedia nuk është research center ku Wikipedianët bëjnë hulumtime ose paraqesin zbulimet e tyre shkencore.--Udha (diskutimet) 7 mars 2019 12:25 (CET)
Po flasim per çka nje "occupation law scholar" cileson pushtim ne rastin italian, @Βατο, vete e solli si motivacionin precedent per riemertimin e periudhes gjermane. Pra pushtimi u vereka tek qasja ndaj ligjit, ushtrise, diplomacise dhe tregtise se shtetit (faktorin hebre e shtova une, meqe luan rol ne rastin tone). Nje "occupation law scholar" shenjon qasje akademike per ç'perben pushtim, e siç duket edhe burimi akademik Fischer i cituar te diskutimet e en.wiki-t e njeh kete pushtim atipik si "jokonvencional". Pra qe me referencat e radhitura ne diskutimet e en.wiki-t mund te fitojme insight. Te verteta pra edhe keto si burime akademike, rasti i burimeve shqiptare duhet pare mire se ç'nentekstit i sherbejne si narrative. Ky atipizim qe po i meshoj eshte ne dobi te te parit veçanesite e asaj gjendjeje pushtimi. Se çka eshte apo s'eshte wiki thuaja vetes, meqe po i ben OWN kesaj teme pa iu ndare. --GrepfrutAroma (diskutimet) 7 mars 2019 14:42 (CET)
Nje kerkim ne google per occupation law scholar nuk solli rezultate. E kuptuam ç'ka ai avokati për të thënë mbi pushtimin italian, por unë më lart të tregova se këtu po flasim mbi pushtimin gjerman dhe të kërkova mendimin e tij mbi të. Meqë nuk solle mendimin e tij mbi pushtimin gjerman supozoj se nuk është deklaruar mbi të. Atëherë të lutem na kurse Original Research, sepse nuk kemi nevojë për të. Kemi burime të besueshme që e quajnë pushtim. Nëse Fischer e ka quajtur pushtim atipik i bie që prapë e konsideron pushtim, e cila është një arsye më tepër që titulli të mbetet Shqipëria nën pushtimin gjerman. Në trungun e artikullit mund të përfshihet burimi Fischer me pushtimin atipik. Nuk është hera e parë që hedh baltë mbi burimet e përdoruesve tjerë, të njëjtën gjë e ke bërë edhe tek artikulli Ahmet Zogu, por ato mbeten burime të besueshme pavarësisht insinuatave tua dashakeqe. E sheh që edhe Fisher i cili nuk është shqiptar e quan pushtim!--Udha (diskutimet) 7 mars 2019 15:30 (CET)
  • Propozimi 2 pa dyshim. I thjeshte, i qarte dhe faktual. Ktrimi991 (diskutimet) 8 mars 2019 00:10 (CET)

Heqja e paragrafëve të referencuar[Redakto nëpërmjet kodit]

@GrepfrutAroma, këtu ke hequr paragrafe të referencuara. @Βατο, Unë nuk kam larguar gjë të referencuar, referencat ishin të paplota dhe i zëvendësova me referenca të plota.edhe këtu] ka larguar prapë material të referncuar në mënyrë vandale. Heqja e referencave Akademia që i kisha shtuar unë dhe zëvendësimi me referenca tjera është disi i padrejtë.--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 21:51 (CET)

Kam ndryshuar stilin, po t'i besh scroll deri ne fund, siç e ka artikulli ne en.wiki. Kreret ishin regjentet, qeveria u zgjodh prej tyre, pra ka hierarki. --GrepfrutAroma (diskutimet) 15 mars 2019 21:54 (CET)
Je duke përsëritur të njëjtin avaz si tek artikulli Ahmet Zogu, duke hequr material të referencuar që nuk të pëlqen. Duhet të ndalësh aktivitetin vandalist. Unë redaktova i pari dhe nuk hoqa gjë.--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 21:56 (CET)
Beji scroll deri ne fund para se t'ia marresh kenges se qyqes me kot si ç'e ke avazin. Thjesht i kam dhene tjeter fizionomi. --GrepfrutAroma (diskutimet) 15 mars 2019 21:59 (CET)
@GrepfrutAroma, Tregohu konstruktiv dhe mos i lëviz ato që kam shtuar unë pa diskutuar. Nuk je autoritet suprem në Wikipedi. Unë nuk kam lëvizur gjë tënden--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 22:01 (CET)
Ne dobi te artikullit e bera, se njehere thua "ke hequr", e vetem tani e kuptove qe jane levizur. Merre shtruar e mos ia ngop.--GrepfrutAroma (diskutimet) 15 mars 2019 22:04 (CET)
Kush të dha tagrin ta lëvizësh atë që shtova unë në "dobi" të artikullit? Ta lëviz unë prapë aty ku ishte në "dobi" të artikullit?--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 22:06 (CET)
Own? --GrepfrutAroma (diskutimet) 15 mars 2019 22:08 (CET)
Nuk është Own! Ti own?--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 22:11 (CET)
@Udha, artikulli mund të redaktohet dhe nga vullnetarë të tjerë :) Lëvizja që bëri GrepfrutAroma pajtohet me artikullin në enwiki. Hyrjen e ndryshova pak, ju kënaq të dy tani? — Βατο (diskutimet) 15 mars 2019 22:57‎ (CET)
GrepfrutAroma nuk eshte vullnetar i rregullt.:) Nuk jam i kënaqur :) Hyrja ashtu si e bëra unë pajtohej me artikullin në enwiki pas zhvendosjes nga Albanian Kingdom > German Occupation.--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 23:09 (CET)
@Βατο, pse kaq pavendosje per hyrjen? dhe, nuk ishte "e ashtuquajtur" e pavarur, pati nje vullnet te brendshem (te referencuar) qe Berlini e respektoi. Levizja e pare qe i bere Hyrjes ishte krejt e rregullt, me invertimin e fjalise.--GrepfrutAroma (diskutimet) 15 mars 2019 23:28 (CET)
@GrepfrutAroma, @Udha, e rregullova prap në mënyrë që t'ju kënaqi të dy nga pak, më të paanshëme se kështu nuk kam si ta bëj. — Βατο (diskutimet) 15 mars 2019 23:34 (CET)
Fischer, faqe 261: "And Neubacher took great pains to live up to the fiction of an independent Albania, even at the cost of disputes with German military..."
Akademia: "E ashtuquajtura Shqiperi e pavarur". ""pavarësi relative" dhe "sovranitet të kufizuar" terma këta të sajuara për të mbuluar pushtimin ushtarak të vendit." fq 81--Udha (diskutimet) 15 mars 2019 23:34 (CET)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Shqipëria nën pushtimin gjerman. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 25 tetor 2019 20:55 (CEST)