Diskutim:Sipulla

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Sipulla. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


nga artikulli Pulla:

"Varësisht nga lloji sistemit të automatizuar (elektromekanik apo informatik) dallohen disa pulla. Kështu p.sh pullat mekanike përdoren si vegla në shtratin elektro-mekanik të shenjave (tastatura, makina e shkrimit, telekomanduesit etj.). Në anën tjetër pullat informantike të paraqitura në ekrane të quajtuara edhe si "pulla grafike" apo "sipulla", përpos veprimeve elektro-mekanike të nevojshme për makinen shërbejnë edhe si çelës i veglave informatike. Dallimi thelbësorë i tyre është prodhimi i tyre dhe detyrat që i kryejnë në bazë të një funksioni të njëjtë shtypë për të çelur një lidhje. Pullat mekanike shtypen me dorë apo gjësendë ndërsa pullat grafike (sipullat) shtypen indirekt me pulla mekanike por që në ekranë na paraqitet si një vegël informatike e shpesh edhe e vizatuar.

Krijimi i pullave në thelbë është i njëjtë për të gjitha pullat, krijohet forma dhe instalohet në objekt, sistem apo rrjetë ashtu që prapa sajë të jetë funksioni i cili ka së paku dy gjendje d.m.th aktive dhe pasive. Ndërsa ndërtimi i tyre mund të jetë mekanik (p.sh.: pulla e teshave, pulla e komanduesit simiu) dhe informatik si sipulla katrore, fotosipulla, fjalësipulla."