Diskutim:Syri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Syri. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

llojet sipas popullit[Redakto nëpërmjet kodit]

Më duhet një hapësirë përkatëse për të futur këtë pjesë:

Në popullin tonë dukuria e emërtimit apo përshkrimit të llojit të syve ka një traditë. Kështu për Hilë Gjeçi ka bërë mblledhjen e emërtimeve nga goja e popullit që në vitin 1900. Në atë kohë në rrethinën e Laçit përmendeshin këto emra syshë: Sy laresk, sy lar, sy viel, sy xi, sy mixë, sy kreç, sy pervesh, sy sil, sy katrasil, sy bardh, sy vrcoshk, sy rmang, sy skile, sy pushk, sy gats, sy gjak, sy larosh, sy gargull, sy mitskel, sy qershi, sy filxhan, sy gjarpen dhe sy cakerman.

--Hipi Zhdripi 16 Nëntor 2008 05:39 (CET)