Diskutim:Të qënurit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Të qënurit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Emërtimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak se duhet të kemi artikuj për koncepte themelore, e krijova këtë artikull dhe është pak e vështirë për mua të gjej një definicion për termin ang.being, mendova se "të qënurit" e përkufizon më mirë, gjithsesi pres këshilla dhe sugjerime të tjera, sidomos nëse vijnë nga një gjuhëtar/filozof shqiptar. --Liridon (diskutimet) 7 nëntor 2017 13:38 (CET)

Nuk jam filozof, as gjuhëtar, megjithatë për veshin tim "të qënurit" tingëllon toskë. Mendoj se në gjuhën standarde duhet të jetë "Të qenit", mirëpo nuk jam fort i sigurt. Shpresoj që të kemi ndonjë gjuhëtar këtu i cili do të na sqarojë këtë çështje.--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 14:44 (CET)