Diskutim:Utopia

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Utopia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kur njeriu thotë se u mbledhë grumbulli duç e u bë top, dikush mendon se në maje topit ka hypë. Po ti oj zemër paske harru se bota rrumbullak ka qenë e është, e ti paske marru. Xhylja në ajër duhet me u gjujtë, e ti ndaç hip e ndaç zbrit. Ta dish që xixa e Naimit xhylen matan ka me qitë. Gjyleshahun e kamë pasë hallë, kurr njerin sakat n'sokak se ka lanë.--Kurreshtja 4 Tetor 2009 18:20 (CEST)

Upss!!! Kështu lindi fëmija me honë e uvill n'ballë. Honë e uvill shumë bojshin dritë, njerzit që pshtunë nga ajo dritë murren e mblunë ballin e tij me një shami përmasë të lidhur kryq. Kur thëmija nisi me ecë, zhagash dulë në Ballkonë dhe nga aty shtazët po i shikonë. Shtazëve thmija në ballkonë ju dukë si teatër në shpi të zotit që i edukonë. Shqiponjat tu vallëzu lartë në ajër po këndojnë teatri është kulturë me origji në Ballkanë. Kur dëgjoi mreti për treni, tha se kjo poezim që u këndu mëkatë është nëpër shpija të Zotit mes me u lujtë.

Deri sa shtazët u afrohshin para ballkonit, mrena demat diskutojshin. Njoni tha ky është Aleksandri, tjetri ja priti A le, ksi andre veq munesh me pa se ky pu doket si me konë Arrnauti.--Kurreshtja 4 Tetor 2009 18:34 (CEST)

Mos hup kohë kot, o arrnaut --Cradel 6 Tetor 2009 23:04 (CEST)
HAhahhahah--Kurreshtja 6 Tetor 2009 23:10 (CEST)
Rri urtë se ja nxhesë emnin katapult
Po me matë e me ikë kur Lulja është çveshë, unë nuk e kamë n'qefë, se jamë romantikë i vërtetë.
Kur të vjen Katapulti mu falë në Lezhë. Skënderbeu ja jepë xhylen e vërtet.
Po deri sa thmija nuk u rritë ai munet me dalë në Ballkanë me shetit.
E kshtu, oj shqipe, a e bane all at arë që e ka punu Mësuesi plakë.
Shko shiko e le folen e shqipeve të qetë, se boll all e bani ky qiellë.
E boni all, e boni, krejt këtë malësi përmëse 100 vjetë edhe në fund tha se kjo është Zi.
Ah, e shtriva dorën deri në istri.
Më shkoj Elena, po shqiponjen e Zotit n'dor s'mujti mi shti.
Podrimçaki miqve po ju thotë
Shikoni zogin kur ka liri.
Fluturon çati mbi çati
E nuk e harron folen e tij.
Po shka ashtë edhe ma zi
Edhe folet e tjerëve pi di.
Oj, botë, botë e shkretë
Ksej i thonë ka ra ktejë
E mes thuj karakter
Se unë e kamë pa
Kjo fjelë qysh ashtë shtramnu
Atë ditë në ajër jam konë
T'u fluturu
E ku shkruhenë në kartë Fjalët' e gjuhësë zjarrtë?
Ajo shkonë e vjenë si imagjinatë
Pulsin ta provonë, pa derdhë gjakë
Me lotin e saj njerzimin e shëronë
Ehu! ku shkruhenë në kartë Fjalët' e gjuhësë zjarrtë?
Ka dhe një botë tjetër të pa abortune
Lehtë buzëqeshë dhe tregonë.
Kjo nuk është kalë trojesh
Por dashnia jonë.
E unë Hipi Zhdripi, i gjori ende nuk e kuptojë:
Cili është Ai e cila Ajo.
Po çfarë randësie ka kjo.
Kryesorja, me ecë përpara pa gjakëderdhje.
Ata-ato nga largë-largë urojnë.