Diskutim:Vërbjani (Radostushë)

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Vërbjani (Radostushë). Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

fshati Vërbjan është fshati i fundit Shqiptar nga ana e djathtë e lumit Radika, i cili buron në lartësitë e Malit Korab rrëzë Liqenit të Mavrovës, dhe rrjeth në luginën Tërnica, në drejtm të qytetit të Dibrës. Një lum tjetër vjen nga malet e njejta e që vendasit e quajnë "Bozhina", e që lidhet me Malin Sharr, dhe përzihet në vendin e quajtur "sastavreka" (nga Maqedonishtja vendi ku bashkohen dy lumej), duke shkuar tatëpjetësëz kalon vendin që quhet "Sharra". Më tej nga ana e djathtë vjen një lum tjetër, që e ka burimin nga lugina e Rekës Epërme, afër Malit Korab ku gjenden Fshatrat: Tanushë, Rimnicë, Nistrovë, etj. Ky lum bashkohet bashkë me gjithë Lumejt tjerë të vegjël dhe formojnë Lumin Radika, i cili vazhdon rrugën në drejtim të Dibrës dhe e kalon vendin që quhet "Ura e Sencës" (mu këtu gjendet ndarja kryesore e rrugës për në fshatin Vërbjan, në distancë prej përafërsisht 5 deri 6 km).


Fshati Vërbjan ka ndërtu Xhami e re por asht edhe Xhamia e vjetër e tash po ka Vërbjani dy Xhamia njona asht në fund katundit edhe Xhamia e re ashtë në mnjedis katundit, e ka zbukuru e i ka dhënë nji hie të mire fantastike !--pun pun nat e dit për me pa pak drit 6 Mars 2008 09:36 (UTC)

Fotografia tregon Xhamin e fshatit Vërbjan po duket edhe mëhalla e mlikat,ashtu jan edhe veturat në parking po mund me thon se un e përjetova kët ndrrim i math që të vin veturat në Vërbjan ma para askush nuk e mendonte kët mrekulli !--pun pun nat e dit për me pa pak drit 6 Mars 2008 08:49 (UTC)

Po ashtu Fshati Vërbjan ruën edhe lop nga të cilat vin Viçat që kan mish Viçi të klasës par e kur zihet në kazanat e darsmës bohet nji specialitet i klasës par që s'ta merr mendja !

Në Fshatin Vërbjan Sheqerpare ëmbëlsirë Pregaditet me tlyën lope të klasës par Për Festa të mdha, siç jan darsëma,Festat e Bajrameve, e shum shum Festime edhe Gëzime e tjer. --pun pun nat e dit për me pa pak drit 8 Mars 2008 16:36 (UTC)

Bgjeshka e vogël e Fshatit Vërbjan,Prej të cilës duket edhe Bgjeshka e madhe Mali Korab,po ka nji bukuri natyrore se duken mahet e Malit Korb që jan me lartësi shum e lart, në kto bgjeshk kullotin tufa me dhen e me lop që prej tyre përfitohet gjath,lesh,mish të klasëspar --pun pun nat e dit për me pa pak drit 10 Mars 2008 11:42 (UTC)

  • Gëzuar Mujin e ramazanit (1 Ramazan 1431) 11 Gusht 2010 Zoti e pranoft.

Start a discussion about Vërbjani (Radostushë)

Nis një diskutim