Diskutim:Xhemal Laçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Xhemal Laçi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kolonel Xhemal Laci nuk eshte lindur me dt: 1914 por me dt: 1912.

Shkurtimisht biografia e Kolone Xhemal Laçi

Lindi ne Puke (Shkoder) me 8 gusht 1912. Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane . Me 1932 me bursin e shtetit u dergua ne Itali ne "Collegio Militare" Napoli. Me 1935 ne Akademin Ushtarake "Fanteria e Kavallerri" ne Modena. Me 1937 u Diplomua dhe u dergua ne Toger i ushtris Mbreterore Shqiptare. Me 1938 u dergua per studime te larta ne Itali ne shkollen e "Rplikacionit" ne Parma. Aty u gradua Toger . Me 1940 u gradua Kapitan . Me 1943 me badaljonin Shqiptar u arratis kunder Fashizmit dhe ne rrethete Shkoders ka fomuar rezistencen kunder ushtris fashiste. Me 8 shtator 1943 ,Italia dorezohet pa kushte alleateve. Trupat Gjermane okupojne Shqiperine dhe vazhdojn luften kunder tyre. Organizata Besa Shqiptare e Shkoders e emeron komandant i saj kunder Gjermaneve. Ne luften civile ka luftuar kunder komonisteve. Deri me 1948 ka jetuar ne kampet i I.R.O.Italia. Ka emigruar ne Siri deri ne tetore 1949 Eshte kthyer ne Itali ne tetorin e 1949 i thirrur nga Komiteti Shqipria e lire. Ne qershore 1950 eshte derguar nga Komiteti Shqipria e lire ne Gjermani si N/Komandant i vullnetarve i Liris"1000 TH LABOR SERVICECOMPANY"HENBRUNNMUNICH deri ne 1954 . Me 1956 ka emiguar ne U.S.A dhe ne vitin 1974 ka marre nenshtetesin Amerikan. Me 1975 ka shuar ne Madrid prane M.T.LEKES 1 si kryetare i zyres ushtarake. Me 4 tetore 1975 per merita te jashtezakonshme eshte graduar Kolonel i Gardes Mbreterore Shqiptare prej M.T.LEKES I. Eshte emeruar adjutanti i Mbretit . Me 5 nentore 1975 me dekret special eshte dekretuar Perfaqsues i M.T.LEKES I MBRETIT SHQIPTARVET NE U.S.A Edhe pse i moshuar dhe teper i semure ne vitin 1992 Xhemali u kthye ne Atdhe. Ne shenje dashurije ndaj vendlindjes ai erdhi dhe vdiq ne Puke,ku u varros me nderime. Me 20 Maj 1997 NNP , Mbreti Leka I me rastin e vizites ne Puke, me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemal Laçit duke e kujtuar ate me respekt per sherbimin e bere,sidomos kur Xhemali ishte Minister i Oborrit Mbreteror Shqipetar ,gjate qendrimit te Familjes Mbreterore ne Madrid . Me 20 Maj 2003 ,organizata cermonia e dorezimit te titullit te larte te bashkise se Pukes "QYTETARE NDERI" dhene Kolonel Xhemal Laçi-t.

TI DO JESH PERGJITHMONE NE ZEMREN TONE.

                                          Punoj: Arlinda Laçi (mbesa)