Jump to content

Disturbed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disturbed
Background information
OrigjinaChicago,Illinois,Sh.B.A
ZhanretHeavy metal
Alternative metal
Hard rock
Vitet aktik1996-2011
LabeliReprise Records
Giant Records
Antar/ëtDavid Draiman
Dan Donegan
Mike Wengren
Joe Moyer
Anëtarët e kaluarSteve ''Fuzz'' Stmak
Websitehttp://www.disturbed1.com/

Disturbed është një grup i muzikës Heavy Metal- hard rock i cili është formuar në vitin 1996 në Chicago,Illinois,Sh.B.A idea për themelimin e ktij grupi e pati Antari i rregullt i grupit Dan Donegan i cili ka shërbyer si kitarist në këtë grupë që bëjn Pjesë dhe David Draiman,Mike Wengren,Steve Kmak,John Moyer etj...

Që nga formimi i grupit ata kanë Shitur 13 milionë Albume të muzikës alternative metal dhe hevy metal dhe Hard rok në barë botën. Për shkak të disa problemeve në grup vokalisti David Draiman deklaroi me 23 mars 2011 se grupi është ndarë përkohësisht ndërsa ka thën se do të kthen me disa albume të reja në vitin 2012.

Vitet e Hershme 1994-1996 dhe emri i më parshëm Bralw

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se vokalisti David Draiman ti bashkohej Grupit Disterbed ne vitin 1996 ky grup quhej Bralw dhe ishte formuar në vitnin 1994 nga gitaristi Dan Donegan dhe ai grup përbhej nga Dan Donegan Gitarist dhe Baist,Erich Alt këngtar dhe vokalist dhe insturmetalist të tjer si Steve ''Fuzz'' Kmak,Mike Wengren i cili ishte baterist.

Kur në vitin 1996 Dan Donegan gitarsti i grupit i motivuar nga nje këng Decade of Disturbed vendosi ti ndroj emrin grupit nga Brawl në Disturbed të gjithë antrët e grupit u pajtuan për veq Awlat vokalisti i grupit i cili la grupin menjëher pas rexhistrimin e kastes së tyre demo. Më vonë gupit ju bashkangjit vokalisti nga Nju Jork-u David Draiman i cli e quaj ti Chicagon si qytet mikpirtës dhe i pelqyen idetë Dan Donegane rreth ktij grupi të cilit i sherbeu gjatë viteve 1996-2011.

Albumi The Sickness

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas emrit të ri Disturbed bendi filoi me rexhistmin e albumeve të reja me te cilat u bë i njohur një ndër ta ishte albumi The Sicknes i ralizuar në vitin 1998 dhe i cili vazdhoi deri në vitin 2000 të zherojeh me kengë të reja në ket album rol të madh pati dhe grupi për rexhistmin e këngëve dhe kastave demo Reprise Records. t Albumi përmban këng si : Down Withe a Sikchnees,The Game dhe Disa keng të tjera dhe albumi u prmova ne vitin 2000.

Mas ketij albumi në vitin 2001 u bashkua përkohësisht bass gitaristi Marty O'Biren për ti ndihumar perkosisht bendit Disturbed gjate turneve në Chicago dhe Europë ku bendi Disturbed ush faq mjaft i sukshem.

Albumi Belive (2001-2003)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi Ten Thousand Fists (2004-2006)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi Indestructible (2008)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet (2010-2011) dhe Ndaraj e përkohshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.allmusic.com/album/r2314425 albumet e Bendit Disturbed