Dita Kombëtare e Përqafimeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dita Kombëtare e Përqafimit ose Dita Kombëtare e Përqafimeve është një ngjarje vjetore dedikuar përqafimeve. Ajo u krijua nga Kevin Zaborney [1][2] dhe ndodh çdo vit më 21 janar. Kjo ditë u festua për herë të parë më 21 janar, 1986 në Clio, Michigan, Shtetet e Bashkuara. [3] Kjo ditë është vërejtur edhe në shumë vende të tjera. [4][5][6] Ideja e Ditës Kombëtare të Përqafimit është për të inkurajuar të gjithë të përqafojnë familjen dhe miqtë më shpesh.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kevin Zaborney është kredituar me idenë e Ditës Kombëtare të Përqafimeve në vitin 1986. Kjo ditë është përfshirë në Kalendarin e ngjarjeve Chase; Ai zgjodhi 21 janar sepse kjo ditë bie në mes të Krishtlindjeve dhe festave të Vitit të Ri dhe Ditën e Shën Valentinit kur ai mendon se njerëzit në përgjithësi janë të demoralizuar.[1] Zaborney konsideron se "shoqëria amerikane ndihet në siklet për të treguar ndjenjat në publik" dhe shpresonte se një Dita Kombëtare e Përqafimeve do të ndryshojë atë, [1] edhe pse ai mendonte se ideja e tij do të dështojë. [2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Kevin Zaborney creates National Hug Day". People.com. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2011. Marrë më 13 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "National Hugging Day – One Pastor's Ingenious Idea" (në anglisht). christianpost.com. Marrë më 27 prill 2011.
  3. ^ Zaborney, Kevin. "Official National Hug Day Website" (në anglisht). nationalhuggingday.com. Marrë më 20 prill 2011.
  4. ^ Woods, Tyler. "Today Is National Hug Day Which Means Good Health". emaxhealth.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2021. Marrë më 20 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Hug Day" (në anglisht). cute-calendar.com. Marrë më 15 gusht 2014.
  6. ^ "What is National Hug Day?" (në anglisht). ibtimes.com. Marrë më 27 prill 2011.