Jump to content

Dita ndërkombëtare e infermierëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dita Ndërkombëtare e Infermierëve] [1] (International Nurses Day - IND ) është një ditë ndërkombëtare e shënuar në të gjithë botën më datën 12 Maj (përvjetori i lindjes së Florence Nightingale) të çdo viti, për të shënuar kontributet që infermierët i japin shoqërisë. [2]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli Ndërkombëtar i Infermierëve (ICN) ka festuar këtë ditë që nga viti 1965.

Në vitin 1953 Dorothy Sutherland, një zyrtar në Departamentin e Shëndetit, Arsimit dhe Mirëqenies së SH.B.A.-së, propozoi që Presidenti Dwight D. Eisenhower të shpallte një "Ditë të Infermierëve"; por që ai nuk e aprovoi atë.

Në Janar të vitit 1974,12 maj u zgjodh për të festuar ditën pasi është përvjetori i lindjes së Florence Nightingale, themeluesit të infermierisë moderne. [3] [4] Çdo vit, ICN përgatit dhe shpërndan Kitin Ndërkombëtar të Ditëve të Infermierëve. [5] Kompleti përmban materiale edukative dhe arsimore me karakter publik, për t'u përdorur nga infermierët kudo në botë.

Që nga viti 1998, 8 maj u caktua si Dita Vjetore Kombëtare e Studentëve të Infermierisë. [6] [7] [5] [8] [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Festivaldayes.com- अन्तर्राष्ट्रीय नर्स दिवस - Observance Day". Festivaldayes (në indisht). 2020-05-11. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2020. Marrë më 2020-05-12.
  2. ^ "International Nurses Day" (në anglisht). International Council of Nurses. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2013. Marrë më 12 maj 2013.
  3. ^ Chung, King-Thom (2009). Women Pioneers of Medical Research: Biographies of 25 Outstanding Scientists. Chapter 2. Florence Nightingale (1820–1910). Founder of Modern Nursing (në anglisht). McFarland. fq. 16.
  4. ^ "Florence Nightingale: the medical superstar" (në anglisht). Daily Express. 12 maj 2016.
  5. ^ a b "2016 – Nurses: A Force for Change: Improving health systems' resilience". www.icn.ch (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2016. Marrë më 9 shkurt 2016.
  6. ^ "International Nurses Day". International Council of Nurses (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2006. Marrë më 2 dhjetor 2006.
  7. ^ "2015 – Nurses: A Force for Change: Care Effective, Cost Effective". www.icn.ch (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 9 shkurt 2016.
  8. ^ "International Nurses Day 2020 Theme". SA News Channel (në anglisht).
  9. ^ "Happy international Nurses Day". WHO (në anglisht).