Jump to content

Djathi Livno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djathi Livno
Emra të tjerëLivanjski sir / Ливањски сир
Shteti i origjinësBosnja dhe Hercegovina
RajoniTropolje
QytetiLivno
Burimi i qumështitLopa
PasterizuarJo
TeksturaI fortë
Mosha60–66 ditë

Djathi Livno (boshnjakisht: Livanjski sir/Ливанњски сир) është një djathë i prodhuar së pari në shekullin XIX në zonën Livno, Bosnjë dhe Hercegovinë.[1][2][3][4]

Djathi Livno prodhohet në bazë të teknologjisë franceze për të bërë djathin Gruyère. Fillimisht, ajo ishte bërë nga qumështi i deleve dhe në ditët e sotme ajo bëhet kryesisht nga një përzierje e qumështit të deles dhe lopës. Periudha e tij e pjekurisë është midis 60 dhe 66 ditë në një mjedis të kontrolluar. Aroma është e fortë, dhe tek djathrat më të moshuar shija është pak e prekur. Prodhuesit më të mëdhenj janë Mljekara Livno dhe Lura Dairy doo Livno, me një prodhim vjetor që tejkalon 500 tonë metrikë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The protection of the Livno cheese and exercising the rights of small-volume producers — natureforpeople.org". natureforpeople.org (në anglisht). WWF. Arkivuar nga origjinali (html) më 6 prill 2019. Marrë më 6 prill 2019.
  2. ^ "Livno cheese" (në anglisht). Udruzenje Okusi Hercegovinu – Promocija tipicnih hercegovackih proizvoda. Arkivuar nga origjinali (html) më 6 prill 2019. Marrë më 6 prill 2019.
  3. ^ "Tri bh. sira nagrađena u Beogradu". Savez udruženja organskih proizvođača ORGANSKO FBiH (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali (html) më 21 tetor 2017. Marrë më 6 prill 2019.
  4. ^ "Traditional Livno Cheese - Arca del Gusto" (html). Slow Food Foundation (në anglisht). Marrë më 6 prill 2019.