Jump to content

Livno

Coordinates: 43°49′31″N 17°00′21″E / 43.82528°N 17.00583°E / 43.82528; 17.00583
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Livno

Livno është qytezë dhe komunë në Kantonin 10 të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. I ndodhur pranë lumit të Bistricës në juglindje, buzë fushës së Livnos në rrëzë të malit Krug dhe kodrës shkëmbore Crvenice, ajo është qendër e Kantonit 10 i cili kryesisht mbulon një zonë historike dhe gjeografike të rajonit të Tropoljes.[1][2]

Qytezë me mbetje te arkitekturës antike dhe të qytetit të vjetër nga shekulli IX përmendet për herë të parë në vitin 892, si një vendbanim i zhvilluar në udhëkryq të rrugëve midis bregdetit Adriatik dhe brendësisë së territorit të krahinave të Bosnjës, Dalmacisë, Hercegovinës dhe Krajinës.[3]

43°49′31″N 17°00′21″E / 43.82528°N 17.00583°E / 43.82528; 17.00583

  1. ^ "Livno". enciklopedija.hr. Miroslav Krleža Institute of Lexicography. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Stari grad u Livnu (Bistrički grad), historijsko područje". http://old.kons.gov.ba/. Commision to preserve national monuments of Bosnia and Herzegovina. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Livno". proleksis.lzmk.hr. Miroslav Krleža Institute of Lexicography. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2016. Marrë më 8 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)