Dmytro Chygrynskiy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dmytro Chygrynskiy
Dmytro Chygrynskiy3.jpg
Chygrynskiy duke luajtur me Ukrainën në vitin 2009.
Të dhënat personale
Emri i plotë Dmytro Anatoliyovych Chygrynsky
Data e lindjes (7-11-23) 23 Nëntor 7 (2010 vjeç) invalid year
Vendi i lindjes Iziaslav, Ukrainian SSR
Gjatësia 1.90 m (6 ft 3 in)
Pozita ne fushë Centre Back
Informacionet për klubin
Klubi aktual Shakhtar Donetsk
Numri 27
Kariera në rini
2000–2002 UFK Lviv
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2002 Halychyna-Karpaty Lviv 2 (0)
2002–2005 Shakhtar-2 Donetsk 43 (2)
2002–2009 Shakhtar Donetsk 83 (7)
2005–2006 Metalurh Zaporizhya (Huazim) 15 (2)
2009–2010 Barcelona 12 (0)
2010– Shakhtar Donetsk 33 (3)
Ekipi kombëtar
2002 Ukraina-16 4 (1)
2002–2003 Ukraina-17 5 (0)
2003–2004 Ukraina-18 7 (0)
2004 Ukraina-19 4 (0)
2003–2006 Ukraina-21 16 (2)
2007– Ukraina 29 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 4 maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 25 qershor 2012

Dmytro Chygrynskiy është lojtari i parë qe ka pasur ndonjëherë Barcelona ne ekip Ukrainas. Garanton top ne ajer dhe aftesi te forta mbrojtese, por gjithashtu është i mire me topin ne kembe.

I lindur më 7 nëntor 1986 në Iziaslav (Ukrainë) Chygrynskiy është një qendër mbrojtes i ri dhe ishte një anëtar kyç i palës Shakhtar që sezonin e kaluar bëri histori, duke fituar Kupën UEFA, trofeun e parë ndërkombëtar në historinë e klubit.

Ai filloi të luajë futboll në rradhët e të rinjve Karpati Lviv, një ekip i vogël nga Dega e Parë e Ukrainës. Kur ai ishte 14 vjeç ai ishte i ndotur dhe rekrutuar nga scouts nga Shakhtar.

Shakhtar Chygrynskiy bërë debutimin e tij në sezonin 2003/04 në moshën prej vetëm 17, duke luajtur një ndeshje të ligës. Ai tashmë qëndroi jashtë për kuptimin e mirë pozicionimin e tij dhe aftësinë e tij për të luajtur jashtë topin e mbrojtjes. Mjaft interesant, ai bëri debutimin e tij evropiane më 7 dhjetor 2004 kundër Barça, një ndeshje ukrainas fitoi 2-0. Megjithatë, ai ka luajtur vetëm disa minuta në kohë të keqe.

Pavarësisht nga rinia e tij, ai ishte tashmë një rregullt në Ukrainë nën-21, duke ndihmuar ata që të kualifikohen për fazën finale të Kupës Evropiane.

Në sezonin 2005/06 Chygrynskiy doli në hua të PFK Metalurg Zaporizhia në mënyrë që të merrni eksperiencë më shumë, duke luajtur 15 ndeshje dhe duke bërë mjaft për të bindur stafin stërvitje Shakhtar të reincorporate tij. Ai i impresionuar me vendosmërinë e tij, ritmin dhe aftësitë topin.

Ai u kthye në Shakhtar para dimrit pushim dhe shkoi për të luajtur 11 ndeshje (3 qëllimet) në gjysmën e dytë të sezonit, në procesin e fituar titullin e ligës, trofeun e tij të parë.

Në fund të sezonit luajti Chygrynskiy në nën-21s Kupën evropiane, duke çuar në Ukrainë fundit ku ata ishin rrahur nga Holanda. Ai u votua në ekip turneu.

Menaxher i kombëtares Oleg Blokhin emrin e tij në skuadër të lartë për Kupën Botërore 2006 Megjithatë, problemet e plagosje që ai kishte pësuar me nën-21s mbajtur atë në stol gjatë pesë ndeshjet e luajtur nga Ukraina.

Në moshën e 20, në sezonin 2006/07, Chygrynskiy Shakhtar në një përfunduar në vendin e dytë në kampionat dhe në Kupën e fundit, që ata humbën 2-1 kundër Dynamo Kiev. Sezon pas ai udhëhoqi ekipin në një kampionat dhe Kupën e dyfishtë dhe u votua si lojtari më i mirë në finale të Kupës. Deri tani ai ishte një punonjës i përhershëm në ekipin kombëtar. Sezonin e fundit ai bëri histori nga captaining Shakhtar në Kupën UEFA.

Profili[redakto | redakto tekstin burimor]

Chygrynskiy është një mbrojtës i fuqishëm me nivelet e madhe në ajër si ai përdor 1.90 cm kuadrin e tij për efekt të mirë në copa caktuar dhe kur mbrojtur topin lartë. Shpejtësia e tij është edhe një aset të madh si ai përbën bazë të opozitës përpara shumë shpejt dhe se aleate me kuptim e tij pozicional e bën atë një qendër shumë të respektuar-mbrapa. Që ai ishte shumë i ri, ukrainas ndërkombëtare ka qenë informuar për kohën e madhe dhe përkushtimin e tij dhe profesionalizmin e ka gjithmonë shndriste me dhe fitoi atë plaudits.

Shakhtar[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 2008/09 UEFA Cup
  • 2007/08 Superkupa e Ukrainës
  • 2007/08 Kupa e Ukrainës
  • 2007/08 Ligën Ukrainase
  • 2005/06 Ligën Ukrainase