Dobermann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dobermann tradicional i zi dhe ngjyrë kafe me veshë të prerë.

Dobermann, ose Doberman PinscherShtetet e Bashkuara dhe Kanada, është një racë mesatare e madhe e qenit shtëpiak që u zhvillua fillimisht rreth vitit 1890 nga Louis Dobermann, një mbledhës taksash nga Gjermania. Dobermann ka një surrat të gjatë. Ai qëndron në jastëkët e tij dhe zakonisht nuk është me këmbë të rënda. Idealisht, ata kanë një ecje të barabartë dhe të këndshme. Tradicionalisht, veshët priten dhe ngjiten dhe bishti është i lidhur. Megjithatë, në disa vende, këto procedura tani janë të paligjshme dhe shpesh konsiderohen mizore dhe të panevojshme. Dobermanët kanë shenja në gjoks, putra/këmbë, surrat, sipër syve dhe poshtë bishtit.

Dobermanët njihen si shoqërues dhe qen roje inteligjente, vigjilente dhe me këmbëngulje besnike.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]