Donald Suxho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Donald Suxho lindi në Korçë, (Shqipëria) më 21 shkurt 1976, është volejbollist amerikan i lindur në Shqipëri.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donald Suxho si lojtar u rrit në KV Skënderbeu, ku trener e kishte profesorin Petraq, fitoi një kampionat kombëtar në Shqipëri 1996. Në këtë vit ai zgjodhi për të kaluar në Shtetet e Bashkuara për studim. Fillimisht jetoi në Masaçusets dhe më pas në Kaliforni dhe në të 2000 u diplomua në Universitetin e Southern California. Ndërkohë ai mori pjesë në turne të ndryshme ku luhej në mes të ekipeve të kolegjeve amerikane, filloi në 2001.

Në vitin 2001 kthehet në Evropë. Ai luajti në Poloni, Turqi dhe Itali. Donald Suxho është kapiteni i ekipit amerikan të volejbollit në Lojërat Olimpike "Londër 2012".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]