Jump to content

Douglas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjiri detar i Douglasit

Douglas është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në ishullin e Njeriut, me 27,938 banorë (2011).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Douglas ndodhet në lindje të ishullit afër dy lumenjve, lumit Dhoo dhe lumit Glass. Qyteti rrethohet me shumë qyteza dhe fshatra.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, Douglasi ka pasur 25,347 banorë. Ndërsa sipas vitit 2011, Douglasi ka 27,938 banorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]