Ishulli i Njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ishulli i Njeriut
Ellan Vannin
Flamuri i Ishulli i Njeriut Stema e Ishulli i Njeriut
Flamuri Stema
 
Situata e Ishulli i Njeriut
 
Kryeqyteti Douglas
Qyteti më i madh Douglas
Gjuha zyrtare anglishtja
Forma e qeverisë Demokraci parlamentare
Sipërfaqja
572 km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia

84.497
Zona kohore
 • në verë
UTC
UTC+1
Kodi i internetit .im
Prefiksi telefonik +44

Ishulli i Njeriut ndodhet në veri të detit irlandez, popullsia e Ishullit është 84.497 banorë. Kreu i shtetit është Mbretëresha Elizabetha II.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishulli i Njeriut ndodhet në qendër të detit i Irlandës. 50 kilometra prej Irlandës dhe Britanisë së Madhe. Ishulli ka 572 kilometra katrorë dhe vija bregdetare është 160 kilometra e gjatë. Gjatësia e Ishullit prej veriut në jug është 52 kilometra, ndërsa gjerësia nga perëndimi në lindje është 22 kilometra.

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Muaji shkurt është muaji më i ftohtë, ku temperatura mesatare është 4.9 °C. Muaji korrik dhe gusht është muaji më i nxehtë, kur temepratura më e lartë mund të shkoj deri në 17,6 °C. Temperatura më e lartë regjistruar ishte 28,9 °C.

Kinema[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishulli i Njeriut ka dy kinema. Njëri kinema ka kapacitet me 154, ndërsa kinemaja e dytë ka kapacitet me 95. Ishte rinovuar në gusht 2011.

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Atletët e kësaj shtetit kanë fituar tre medalje të artë. Medalja e parë u fitua në vitin 1985, medalja e dytë u fitua nga çiklisti Mark Cavendish në vitin 2006, ndërsa medalja e tretë u fitua në vitin 2011.

Si ishull, shumë sporte të ujit janë të popullarizuar. Skuadra e Ishullit së Njeriut praktikojnë shumë sporte, si p.sh: ragbi, hokej në fushë, futboll etj.