Deti i Irlandës

Coordinates: 53°N 5°E / 53°N 5°E / 53; 5
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

53°N 5°E / 53°N 5°E / 53; 5

Deti Irlandez

Deti Irlandez ndan ishullin e Irlandës me Britaninë e Madhe. Është e lidhur me pjesën AtlantikeDetit Kelt mes Irlandës dhe t, dhe në veri me Kanalin e Veriut me Irlandës Veriore dhe Skocisë duke formuar kështu një pjesë të zonës detare Detarët e Bregdetit Perëndimor Skocez. Ishulli i Njeriut shtrihet në mes të Detit Irlandez. Deti ka rëndësi të madhe ekonomike për tregun, transportin dhe peshkimin e regjionit.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]