Jump to content

Britania e madhe (ishull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Britania e madhe (ishull)
Harta e Ishullit të Britanisë së Madhe
Gjeografia
VendndodhjaEvropa Veriperëndimore
Koordinatat54°N 2°W
ArkipelaguIshujt Britanikë
Zona ujore të lidhuraOqeani Atlantik
Sipërfaqja209331
Rradhitjai 9-ti
Rrafshi më i lartë1345
Pika më e lartëBen Nevis[1]
Shteti
VendetAnglia
Skocia
Uellsi
Qyteti më i madhLondra (pop. 8,878,892)
Demografia
Popullsia60,800,000 (as of 2011)
Dëndësia302

Britania e Madhe (ang.: Great Britain, lexo: Grejt Britën) është një ishull në Oqeanin Atlantik të Veriut në brigjet veriperëndimore të Evropës kontinentale. Me një sipërfaqe prej 209,331 km2, është më i madhi nga Ishujt Britanikë, ishulli më i madh evropian dhe ishulli i nëntë më i madh në botë.[2][note 1] Ishulli dominohet nga një klimë detare me ndryshime të ngushta të temperaturës midis stinëve. 60% i ishullit më i vogël i Irlandës është në perëndim - dhe së bashku këta ishuj, së bashku me mbi 1000 ishuj më të vegjël përreth dhe shkëmbinj të konsiderueshëm të emërtuar, formojnë arkipelagun e Ishujve Britanikë.

Në vitin 2011, ishulli kishte një popullsi prej rreth 61 milion njerëz, duke e bërë atë ishullin e tretë më të populluar në botë pas Java në Indonezi dhe Honshū në Japoni.

Termi "Britania e Madhe" përdoret shpesh për t'iu referuar Anglisë, Skocisë dhe Uellsit, duke përfshirë përbërësit e tyre ishuj fqinjë. Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut tani përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar. Mbretëria e vetme e Britanisë së Madhe rezultoi nga Aktet e Bashkimit të vitit 1707 midis mbretërive të Anglisë (që në atë kohë përfshinte Uellsin) dhe Skocisë.

  1. ^ Përkufizimi politik i Britanisë së Madhe - domethënë Anglia, Skocia dhe Uellsi të kombinuara - përfshin një numër ishujsh në det të hapur si Ishulli i Wight, Anglesey dhe Shetland të cilët nuk janë pjesë e ishullit gjeografik të Britanisë së Madhe. Këto tre vende së bashku kanë një sipërfaqe gjithsej prej 234,402 km2.[3]
  1. ^ "Great Britain's tallest mountain is taller". Ordnance Survey Blog (në anglisht). 18 mars 2016.
  2. ^ "Islands by land area, United Nations Environment Programme" (në anglisht). Islands.unep.ch. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2018. Marrë më 24 shkurt 2012.
  3. ^ "The Countries of the UK". Office of National Statistics (në anglisht). 6 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2016. Marrë më 5 korrik 2015.