Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë (ish-Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil) bën rregullimin e aviacionit civil në Republikën e Shqipërisë. U ngrit më 3 shkurt 1991 si Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil (DPAC), për të përballuar zhvillimin që kërkonte koha.[1]

Drejtoritë e saj janë:

  • Drejtoria e Trafikut Ajror
  • Drejtoria e Aeroporteve dhe Sigurisë
  • Drejtoria Ekonomike
  • Drejtoria e Sigurisë Ajrore

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 13 shtator 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]