Jump to content

Drejtoria e Përgjithshme e Rojës Kufitare (Arabi Saudite)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Drejtoria e Përgjithshme e Rojeve Kufitare (DPRK) është një agjenci saudite përgjegjëse për ruajtjen e kufijve tokësorë dhe detarë të Mbretërisë. [1] Awwad Eid Al-Aradi Al-Balawi është Drejtoria e Përgjithshme e Rojeve Kufitare të Arabisë Saudite. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbreti i ndjerë Abdulaziz Al Saud hodhi themelet e organeve të shtetit. Më 10 korrik 1331 sipas kalendarit arab (14 qershor 1913) Mbreti i ndjerë ishte i preokupuar dhe i shqetësuar së pari për formimin dhe ngritjen e patrullave tokësore dhe detare dhe qendrave të mbikëqyrjes në rajonin lindor. Patrullat dhe qendrat përbëheshin nga varka të vogla me vela që lundrojnë përgjatë bregut të mbështetur nga patrullat tokësore në shpinë të devesë për të vëzhguar tokën.

  1. ^ "General Directorate of Border Guard". General Directorate of Border Guard. 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "FaceOf: Gen. Awwad Eid Al-Balawi, director-general of the Saudi Border Guards". Arab News (në anglisht). 2018-08-24. Marrë më 2019-01-05.