Dren Abazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dren Abazi (i lindur më 13 shkurt 1985 në Prishtinë, Kosovë) është këngëtar-kompozitor dhe producent[1]. Po ashtu, ai është themeluesi i Zig Zag Orchestra, një grup i njohur në Kosovë, Shqipëri, dhe vende të tjera të Ballkanit.[2] Muzika e tij është një bashkim i muzikës ballkanike, jazz, klezmer dhe rock.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Dren Abazi debutoj në një moshë shumë të re si kitarist i bendeve të ndryshme lokale rock, ai fitoj vëmendjen e publikut dhe të madiave, si dhe depërtoi pasi krijoj bendin e tij Zig Zag Orchestra në vitin 2008. Ai u bë i famshëm shumë shpejt në vitin 2011, pas kompozimit dhe interpretimit të këngës "Ti dhe Unë"[3], një duet me këngëtaren shqiptare Anjeza Shahini, e cila këngë u bë shpejt një hit në Shqipëri dhe u zgjodh kënga e vitit nga Top Channel.[4]

Në vitin 2014, kënga e tij "Natën" u bë pjesë e soundtrack për filmin Let's Be Cops, në të cilin luajtën aktorët e famshëm Andy Garcia dhe Nina Dobrev.[5] [6]Përveç kësaj, kënga është pjesë e albumit Afterparty, të publikuar në vitin 2012 i cili fitoj edhe çmimin kombëtar KULT në Tiranë[7], Shqipëri, për albumin më të mirë shqiptar të vitit.[8]

Dren Abazi dhe Zig Zag Orchestra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orkestra kompozon dhe performin muzikë trans-etnike dhe multikulturore. Që nga viti 2009, bendi ka performuar në disa koncerte dhe festivale në mbarë Evropën[9][10][11]. Në vitin 2015 Dren Abazi dhe Zig Zag Orchestra performuan në Jazz festivalin e famshëm në Sienne [12] dhe në Sunset Fefstival në Paris[13][14]. Si edhe në muajin qershor në festivalin Fete de la Musique [15] i njohur edhe si Make Music Day në Paris[16].

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Welcome to Prishtina – Sansara (2003)
 • Afterparty – Dren Abazi & Zig Zag orchestra (2012)

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Jorgjica" (2009)
 • "I dehur jam" (2010)
 • "Dasma" (2010)
 • "Une ty moj" (2010)
 • "Euphoria" (2010)
 • "Iku me eren" (2011)
 • "Ti dhe Une" (2011)
 • "Pa fryme" (2011)
 • "Naten" (2012)
 • "Si Era" (2013)
 • "Mes yjesh" (2013)
 • "Mbreti Nates" (2014)
 • "Sa Larg" (2014)
 • "Du" (2015)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dren Abazi & Elina Duni". Koha Ditore ( Albanian Daily Newspaper ). Retrieved 17 November 2015.
 2. ^ "Balkan Bras World" Arkivuar 5 qershor 2014 tek Wayback Machine. Balkan Brass World. Retrieved 12 November 2015.
 3. ^ "Ti Dhe Une" Arkivuar 13 shtator 2017 tek Wayback Machine. Albeu ( in Albanian ). Retrieved 5 December 2015.
 4. ^ "Ti Dhe Une" Arkivuar 13 shtator 2017 tek Wayback Machine. Top Channel ( in Albanian ). Retrieved 17 November 2015.
 5. ^ "Koha Ditore" Arkivuar 1 shkurt 2016 tek Wayback Machine. Koha Ditore ( Albanian Daily Newspaper ). Retrieved 5 December 2015.
 6. ^ "Telegrafi – Dren abazi" Arkivuar 1 shkurt 2016 tek Wayback Machine. Telegrafi.com ( Kosovo Albanian Media Portal ). Retrieved 17 November 2015.
 7. ^ "Anabel – Albanian Kult Price Winner". Anabel (in Albanian). Retrieved 13 November 2015.
 8. ^ "Albanian Kult Price Winner" Arkivuar 29 janar 2016 tek Wayback Machine. Gazeta Express (Kosovo Albanian Daily). Retrieved 17 November 2015.
 9. ^ "Albanian Ministry of Culture" Arkivuar 20 korrik 2018 tek Wayback Machine. Albanian Ministry of Culture. Retrieved 3 December 2015.
 10. ^ "Albanian Telegraphic Agency". Albanian Telegraphic Agency. Retrieved 2 December 2015.
 11. ^ "Dialog Plus" Arkivuar 4 shtator 2017 tek Wayback Machine. Dialog Plus ( Swiss Magazine ). Retrieved 3 December 2015.
 12. ^ "Sortira Paris". Sortira Paris. Retrieved 12 November 2015.
 13. ^ "Dialog Plus" Arkivuar 4 shtator 2017 tek Wayback Machine. Dialog Plus ( Swiss Magazine ). Retrieved 3 December 2015.
 14. ^ "Jazz on Seine"[lidhje e vdekur]. Jazz-On-Seine – 22 June. Retrieved 12 November 2015
 15. ^ "Koha Jone" Arkivuar 26 prill 2015 tek Wayback Machine. Koha Jone ( Albanian Newspaper ). Retrieved 2 December2015.
 16. ^ "Make Music Day". Make Music – 21 June. Retrieved 2 December 2015