Jump to content

Duffy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aimee Ann Duffy ka lindur ne 23 qershor 1984, e njohur si Duffy. Ajo është një këngëtare dhe kompozitore nga Uellsi. Debutimi i saj ne 2008 rockferry ka hyre ne grafikun e albumeve te mbretërisë se bashkuar si numri një. Ai ishte albumi me i shitur ne 2008 me 1,68 milion kopje te shitura. Albumi eshë vlerësuar me platinum disa here dhe janë shitur mbi 7 milion kopje ne mbare boten, duke përfshire hitet Mercy dhe WarWick Avenue. Me Mercy, Duffy u be gruaja e pare nga Uellsi qe arriti numrin një ne mbretërinë e bashkuar ne tabelën e soleve qe nga Bonnie Tyler kryesonte tabele me "Total eclipse of the heart" ne 1983. Ne 2010 ajo mbaroi regjistrimin e debutit te aktrimit te saj ne filmin Patagonia. Ne shkurt te 2011 u shpall se Duffy do te marr një ndërprerje te zgjatur nga muzika para se te filloje albumin e saj te trete.