Jump to content

Dysheku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dyshek)

Dysheku është një këllëf i madh i rrafshët dhe zakonisht drejtkëndor, që e mbështet një person të shtrirë. Ky është i dizajnuar për t'u përdorur si shtrat, apo si pjesë e një shtrati brenda kornizës së tij. Dyshekët mund të përbëhen nga një kuti me tegela ose të lidhur në mënyrë të ngjashme, zakonisht prej pëlhure të rëndë, që përmban materiale të tilla si flokë, kashtë, pambuk, gomë shkume ose një kornizë sustash metalike. Dyshekët gjithashtu mund të mbushen me ajër ose ujë.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mattress" (në anglisht). Dictionary.com. Marrë më 9 mars 2021.
  2. ^ "Kuptimi i fjalës Dyshek ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2024-02-18.