E Bukura e Qiellit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

E Bukura e Qiellit është krijesë mitologjike shqiptare. Në kohën moderne, kjo fjalë është titull për Zotin në Krishterizëm në Shqipëri.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky mitologji besohet të ketë prejardhje prej epokës së lashtë ilire kur besohet që tre zotërat janë ndarë në qiell (E Bukura e Qiellit), oqean (E Bukura e Detit) dhe në dhe (E Bukura e Dheut).[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Lurker, Manfred (1984). The Routledge Dictionary of Gods and Goddesses, Devils and Demons, Taylor & Francis e-Library. p.38