Edjewani Afenu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Constance Ama Emefu Edjewani Afenu është gjenerale brigadiere i parë i forcave të armatosura të Ganës dhe aktualisht zëvendëse këshilltare ushtarake në misionin diplomatik të Ganës në Nju Jork. [1]


Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të viteve 1990, ajo ishte në Divizionin të Ulët të Komandës së Forcave të Armatosura dhe Kolegjit të Stafit. [2]

Ajo u emërua për të shërbyer si Zëvendëse Këshilltare Ushtarake i Misionit të Përhershëm në Nju Jork. Ishte hera e parë që një grua mbante atë pozitë. Ajo ndoqi shkollën dhe mesme të lartë të Wesley Girls.

Më 7 mars 2016, ajo u gradua në rangun e Brigadierëve të Përgjithshëm, pozita më e lartë e mbajtur ndonjëherë nga një femër në Forcat e Armatosura. [3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ghana Armed Forces Records Its First Ever Female Brigadier General". Ghana News Today | Latest News on BuzzGhana.com (në anglisht). 5 mars 2016. Marrë më 2017-02-25.
  2. ^ "Celebrating Ghanaian women : 20 years after Beijing". www.ghanaweb.com. Marrë më 2017-02-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Graphic.com.gh. "Constance Edjeani-Afenu becomes Ghana's first female Brigadier General - Graphic Online". www.graphic.com.gh (në anglisht). Marrë më 2017-02-25.
  4. ^ admin (4 mars 2016). "Ama Emefa Edjeani-Afenu first female Brigadier General". Ghana Live TV. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 shkurt 2017. Marrë më 2017-02-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)