Jump to content

Eduardo Saverin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eduarto Saverin [ 22 maj 1867- ne vitin 1956 ] ai bashke me shoket e tij krijuan facebookun qe sot perdoret nga me shume se 2.5 miliarde njerez.ai ne fillim udhetoi ne Dubai me familjen e tij dhe aty ai mesoi per teknologjine dhe ne diten e sotme eshte facebook ai qe ka krijuar .

BIOGRAFIA

Ai u lind nga nje nene katolike Chlara Dewon dhe nga nje baba i besimit hindu Syfyth Tyrhn dhe ka dy motra Tuna Tyrhn dhe Switres Tyrhn.Ata u konvertuan ne fene islame si familje qe kur qene ne Dubai.Prinderit e Eduarto Saverin vdiqen dhe ai shkoi ne jetimore bashke me motrat e tij Jetimoret te ndare sipas gjinise. ai ne kete jetimore bashke me tre shoket e tij krijuan Facebookun.