Edvard Benesh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edvard Beneš
Presidenti i 2-të dhe 4-të i Çekosllovakisë
Në detyrë
18 dhjetor 1935 – 5 tetor 1938
Paraprirë ngaTomáš Garrigue Masaryk
Pasuar ngaEmil Hácha
Në detyrë
4 dhjetor 1945 – 7 qershor 1948
Paraprirë ngaEmil Hácha
Pasuar ngaKlement Gottwald
Kryeministër i Çekosllovakisë
Në detyrë
26 shtator 1921 – 7 tetor 1922
Paraprirë ngaJan Černý
Pasuar ngaAntonín Švehla
Ministër i Punëve të Jashtme të Çekosllovakisë
Në detyrë
14 nëntor 1914 – 18 dhjetor 1938
Të dhëna vetjake
U lind më28 maj 1884
Kožlany, Republika e Çeke
Vdiq më3 shtator 1948
Sezimovo Ústí, Çekosllovakia
(Republika Çeke)
Partia politikePartia Kombëtare Socialiste e Çekosllovakië

Edvard Beneš (17 maj 1884 – 3 shtator 1948), ishte presidenti i dytë dhe katërt i Çekosllovakisë nga viti 1935-1938 dhe 1945-1948. Ai ishte poashtu kryeministër nga viti 1921-1922, ministër i punëve të jashtme nga viti 1918-1935.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edvard Beneš lindi më 28 maj 1884 në një qytet të vogël të Kožlany në Perandorinë Austro-Hungareze. Edvard e kaloi rininë e tij në distriktin Vinohrady të Pragës. Gjatës kohës së tij, ai ka luajtur futboll pë Slavia Praga. Pas falkultetit të filozofisë, ai shkoi për në Paris dhe i vazhdoi studimet në Sorbonne. Pastaj ai mësoi tri vjet në akademinë e Pragës dhe pas aftësisë së tij në fushën e filozofisë, ai u bë ligjërues i sociologjisë në universitetin Charles.

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edvardi Beneš kishte qenë në shëndet të dobët në vitin 1947, dhe ishte një njeri i thyer. Ai vdiq nga shkaqe natyrore në vilën e tij në Sezimovo Ústí, Çekosllovakia më 3 shtator 1948. Ai është varrosur në kopshtin e vilës së tij. Gruaja e tij ka jetuar deri më 2 dhjetor 1974, është varrosur pranë tij.