Egalitarianism as a Revolt Against Nature and Other Essays

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Egalitarianism as a Revolt Against Nature and Other Essays
AutorMurray Rothbard
Titulli origjinal'Egalitarianism as a Revolt Against Nature and Other Essays'
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
TemaLiria individuale, Egalitarianizmi, Shteti
ZhanriFilozofi politike
ISBNISBN 0-945466-23-4

Egalitarianism as a Revolt Against Nature and Other Essays (Egalitarianizmi si një revoltë kundër natyrës dhe ese të tjera) është një libër nga ekonomisti Murray Rothbard i botuar në vitin 1974.[1][2]

Titulli ilibrit vjen nga eseja kryesore e tij, e cila argumenton se teoria egalitarianiste rezulton gjithnjë në politika kontrolli shtetëror sepse është e ngritur mbi një revoltë ndaj strukturës ontologjike të vet realitetit. Sipas Rothbardit, intelektualët statistë përpiqen të zëvendësojnë atë që ekziston me një imazh romantik dhe të idealizuar të një gjendjeje natyrore primitive, një ideal që nuk mund dhe nuk duhet të arrihet. Implikimet e kësaj pike kyçe përpunohen mbi tematika si ekonomia e tregut, ambientalizmi, feminizmi, politika e jashtme, rishpërndarja e pasurisë dhe të tjera.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prefaces
  • Introduction to the Second Edition, by David Gordon (2000)
  • Introduction to the First Edition, by Murray Rothbard (1974)
  • Foreword to the 1974 Edition, by Roy A. Childs, Jr.
 • Egalitarianism as a Revolt Against Nature
 • Left and Right: The Prospects for Liberty
 • The Anatomy of the State
 • Justice and Property Rights
 • War, Peace, and the State
 • The Fallacy of the Public Sector
 • Kid Lib
 • The Great Women's Liberation Issue: Setting it Straight
 • Conservation in the Free Market
 • The Meaning of Revolution
 • National Liberation
 • Anarcho-Communism
 • The Spooner-Tucker Doctrine: An Economist's View
 • Ludwig von Mises and the Paradigm for Our Age
 • Why Be Libertarian?
 • Freedom, Inequality, Primitivism, and the Division of Labor

Historia e botimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Auburn, Alabama: Ludwig von Mises Institute. 2000. Paperback. ISBN 0-945466-23-4.
 • Washington, D.C.: Libertarian Review Press. June 1974.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b George C. Leef (1 korrik 2000). Egalitarianism as a Revolt Against Nature and Other Essays by Murray Rothbard, edited by David Gordon Arkivuar 28 tetor 2019 tek Wayback Machine, The Freeman
 2. ^ (14 maj 2014). Egalitarianism as a Revolt Against Nature, and Other Essays, Mises.org

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]