Ekaterina Zaharieva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ekaterina Spasova Gecheva-Zakharieva (lindi më 8 gusht 1975) është politikane bullgare që ka shërbyer si Ministre e Jashtme e Bullgarisë që nga 4 maj 2017. Ajo ishte Zëvendës Kryeministre e përkohshme dhe Ministre për Zhvillimin Rajonal nga 2013.

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zakharieva lindi në Pazardzhik në 1975. Ajo u bë e rrjedhshme në gjermanisht në kolegjin e saj vendas, më pas ndoqi Universitetin e Plovdivit ku u diplomua për drejtësi. Kjo u pasua nga diploma e një masteri juridik. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka punuar avokate deri në 2003. Ajo pastaj u bë Këshilltare Ligjore e Ministrisë së Mjedisit dhe Ujit. Zakharieva u bë Drejtore e Shërbimeve Ligjore, Administrative dhe Rregullatore në 2007. [1]

Duke hyrë në politikë në vitin 2009, ajo u bë Ministre e Zhvillimit Rajonal në Rossen Plevneliev . Kur Plevneliev u bë President i Bullgarisë, ai e zgjodhi atë për postin e Zëvendëskryeministrave nga marsi deri në maj në 2013. [2] Ajo ishte Zëvendëskryeministre e përkohshme në Marin Raykov në Kabinetin Bullgar .

Në vitin 2013 ajo ishte ministre e Zhvillimit Rajonal.   Nga 18 dhjetori 2015 ajo shërbeu si Ministre e Drejtësisë deri më 27 Janar 2017. Ajo u bë Ministre e Jashtme e Bullgarisë në 4 maj 2017. [3]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ekaterina Zakharieva, President of the Republic, retrieved January 2014
  2. ^ Visit of Ekaterina Zaharieva, Bulgarian Deputy Prime Minister and Minister for Regional Development and Public Works, to the EC, March 2013, retrieved January 2014
  3. ^ "Minister of Foreign Affairs" (në bullgarisht).