Ekerö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ekerö
Qytet
noform
Sheshi qendror e Ekerö
Vendndodhja
Ekerö is located in Suedia
Ekerö
Ekerö

Koordinatat: 59°16′48″V 17°46′48″L / 59.28000°V 17.78000°L / 59.28000; 17.78000

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Uppland
Qarku Qarku Stokholm
Komuna Komuna Ekerö
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.42 km2
Popullsia 25.000 banorë
Dendësia 2,013 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1978 (bashkimi i dy ish zonave urbane)
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 178 xx
Prefiksi 08
Koordinatat 59° 16′ 48″ Veri

17° 46′ 48″ Lindje

Ekerö është qytet në Qarkun Stokholm, Suedi, me 25.000 banorë sipas vitit 2016.[1]

Ekerö përbëhet nga qytetet e mëparshme të Tappström dhe Träkvista, të cilët që nga viti 1975 u bashkuan.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010". Statistikat e Suedisë. 14 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)