Ekmeleddin İhsanoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeledin Ihsanoglu (lindur 1943 në Kajro) sekretari i përgjithshëm i Organizata e Konferencës Islamike. Historia e shkencës, kulturës turke, puna e një numri të gjuhëve të ndryshme janë në dispozicion në botën islame.


Ekmeledin Ihsanoglu ka lindur në Kajro në vitin 1943. Ai u diplomua nga Fakulteti i Arteve dhe Shkencave Ajn Shams University në Egjipt. Mori doktoratën në Universitetin e Ankarasë Fakultetit të Arteve dhe Shkencave në vitin 1974. Në vitin 1984 u bë profesor.

Ihsanoglu, është i martuar dhe ka 3 fëmijë.