El-Azizije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Al 'Aziziyah
العزيزية‎‎
Qytet
Vendndodhja
Al 'Aziziyah is located in Libia
Al 'Aziziyah
Al 'Aziziyah

Koordinatat: 32°31′51″V 13°01′16″L / 32.53083°V 13.02111°L / 32.53083; 13.02111

Administrimi
Shteti Flamuri Libia
Rajoni Tripolitania
Distrikti Xhafara
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 119 m (m.n.d.)
Popullsia 23,399 banorë
Koordinatat 32° 31′ 51″ Veri

13° 01′ 16″ Lindje

Al 'Aziziyah (Arabisht: العزيزية‎‎) është qytet i vogël në veriperëndim të Libisë. Aziziyah ndodhet 41 kilometra në jugperëndim të Tripolit. Më 13 shtator 1922, temperatura në Aziziyah ishte 58 °C i cili do të thotë që kjo temperaturë ka thyer rekord botërorë.[1][2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Global Measured Extremes of Temperature and Precipitation". National Climatic Data Center. National Oceanic and Atmospheric Administration, United States National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Marrë më 3 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World: Highest Temperature". World Weather / Climate Extremes Archive. Arizona State University. 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2013. Marrë më janar 15, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ El Fadli, KI; etj. (shtator 2012). "World Meteorological Organization Assessment of the Purported World Record 58°C Temperature Extreme at El Azizia, Libya (13 September 1922)". Bulletin of the American Meteorological Society. 94 (2): 199. doi:10.1175/BAMS-D-12-00093.1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)