Jump to content

El-Bera ibën Azib

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ebu Amara El Bara bin Azib el-Ensari (Arabisht: أبو عمارة البراء بن عازب الأنصاري) ishte një nga shokët e Muhammedit dhe transmetues i hadithit.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u konvertua në Islam në moshën e hershme dhe luftoi përkrah Profetit në pesëmbëdhjetë beteja, duke përfshirë Betejën e Hajberit, nga e cila ai transmetoi hadithe. Në vitin 645, gjatë kalifatit të Uthmanit, ai u bë guvernator i el-Rej (në Persi). Ai përfundimisht u pensionua në Kufe dhe aty vdiq në vitin 690.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hadith Books
  2. ^ Khatib Baghdadi, Tarikh Baghdad, vol.1, pg.177
  3. ^ "الإصابة في تمييز الصحابة". shamela. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 25 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)