El-Mutavekil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia el Mutavekil ne Samara

Xhamia Al-Mutavekil që ndodhej në Samara (Irak) mirret si xhamia më e madhe e të gjitha kohërave. Xhamia ka filluar të ndërtohet në vitin 842 dhe ndërtimi i saj ka zgjatur 10 vite dhe ka pasur një sipërfaqe prej 372 hektarësh. Përmasate saj kanë qenë 240 me 156 m. Nga kjo xhami në Irak tani ndodhen vetëm gërmadhat e saj.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]