El Alamejn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
El Alamejn
العلمين
Popullsia
 • Gjithsej7,397

El Alamejn (Arabisht: العلمين) është qytet në veri të Egjiptit. Ndodhet në detin mesdhe, ndodhet 106 kilometra në perëndim të Aleksandrisë dhe 240 kilometra në veriperëndim të Kajros.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Alamejn është i njohur për dy beteja gjatë luftës së dytë botërore:

  • Beteja e parë e El Alamejnit (1 korrik - 27 korrik 1942)
  • Beteja e dytë e El Alamejnit (23 tetor - 3 nënotr 1942)