El Alamejn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El Alamejn
Arabisht : العلمين
Qytet
noform
Pamje nga El Alamejn
Vendndodhja
El Alamejn is located in Egjipt
El Alamejn
El Alamejn

Koordinatat: 30°50′V 28°57′L / 30.833°V 28.950°L / 30.833; 28.950

Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Guvernorati Matrouh
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 7.397 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2


El Alamejn (Arabisht: العلمين) është qytet në veri të Egjiptit. Ndodhet në detin mesdhe, ndodhet 106 kilometra në perëndim të Aleksandrisë dhe 240 kilometra në veriperëndim të Kajros.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Alamejn është i njohur për dy beteja gjatë luftës së dytë botërore:

  • Beteja e parë e El Alamejnit (1 korrik - 27 korrik 1942)
  • Beteja e dytë e El Alamejnit (23 tetor - 3 nënotr 1942)