Jump to content

El Biscella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"El Biscella"
Lagjja Porta Ticinese, ku jeton El Biscella
Këngë nga Giovanni D'Anzi
Publikimi1969
Gjatësia2:20
TekstshkruesGiovanni D'Anzi
Alfredo Bracchi

"El Biscella" (shqip: "Ngacmuesi") është një këngë e shkruar nga Giovanni D'Anzi dhe Alfredo Bracchi dhe kënduar nga këngëtari Giovanni D'Anzi. Kënga është publikuar më 1969.[1]

Historia e këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Biscella" është një fjalë milaneze[2] që do të thotë "kaçurrel"[3] (rrjedh nga bisc-bish, që do të thotë iriqi), një lloj ngacmuesi që përpiqet të frikësojë njerëzit, por sjelljet e ngathëta dhe kostumet ekstravagante e bëjnë atë më shumë komik sesa të rrezikshëm.

Kënga tregon historinë e një "biscella" që jeton në Porta TicineseMilanos, e cila shkon në festa dhe që të gjithë pas shpine qeshin për rrobat e tij qesharake dhe mënyrën e tij të sikletshme të kërcimit.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El Biscella 20 10 1969" (në italisht). canzoneitaliana.it. Marrë më 2021-10-23.
  2. ^ "Le canzoni a Milano tra il 1918 e il 1950" (PDF) (në italisht). anticacredenzasantambrogiomilano.org. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 nëntor 2021. Marrë më 2021-10-23.
  3. ^ Ilaria Maria Preti (28 dhjetor 2017). "Cosa significa Biscella? Lo saprai al Bar Domm" (në italisht). cronacaossona.com. Marrë më 23 tetor 2021.
  4. ^ Oliviero Spada (1 shtator 2021). "Nostalgia de Milan per il teatro della memoria" (në italisht). milanofree.it. Marrë më 23 tetor 2021.

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]