Iriqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Iriqi[1]
Iriqi evropian
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Erinaceomorpha
Familja: Erinaceidae
Nënfamilja: Erinaceinae
G. Fischer, 1814
Genera

Iriqi është gjitar i nënfamiljes Erinaceinae dhe i rendit biologjik Erinaceomorpha. Është kafshë e vogël gjitare, që e ka trupin të mbuluar nga sipër me gjemba të fortë dhe që mblidhet si top për t’u mbrojtur nga rreziku. Njihen 16 lloje të iriqëve të ndarë në 5 klasa e që jetojnë në pjesë të Evropës, Azisë, Afrikës dhe Zelandës së Re.

Përshkrimi fizik[redakto | redakto tekstin burimor]

Iriqët njihen për shkakë të gjembave që kanë në shpinën e tyre të cilët nuk janë helmues. Edhe përkundër lëizshmërisë së lëkurës gjembat nuk mund të largohen lehtë nga shpinda e iriqit. Iriqit të ri i bine gjembat e bebes duke iu zëvendësuar me ato të të rriturit. Iriqit i bien gjembat gjithashtu edhe gjatë të paturit të ndonjë stresi ekstrem ose gjatë ndonjë sëmundje.

Mundësia mbrojtëse e iriqit është ajo që ka aftësinë e shëndrrimit në një top të shtrënguar duke bërë që gjembat të jenë të drejtuara në të gjitha drejtimet. Sidoqoftë, efektiviteti i përdorimit të kësaj taktike varet nga numri i gjembave që ka. Për disa lloje të iriqëve më mirë është të largohen nga rreziku ose edhe të sulmojnë se sa të përdorin aftësinë e marrjes së formës së topit me gjenmba.

Të ushqyerit[redakto | redakto tekstin burimor]

Iriqi ushqehet me insekte, krimba, por edhe me bar.

Shumimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Iriqi shumohet gjate fillimit te pranveres.Pasi mbaron dimri iriqi eshte gati per tu shumuar.Ai mund te beje nga 3-5 zogj

Klasat dhe llojet[redakto | redakto tekstin burimor]

Një iriq urban në mbrëmje.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Hutterer, Rainer (2005-11-16). Wilson, D. E., and Reeder, D. M. (eds), ed. Mammal Species of the World (3rd edition ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 212–217. ISBN 0-801-88221-4.  Check date values in: |date= (help)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Iriqët