El Ninjo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

El-Ninjo (Spa. - djalosh) është fenomen oqeaniko-atmosferik i cili krijohet me rastin e fluktuimit të drejtimit të erës dhe temperaturës së ujit në pjesën tropike të oqeanit të Qetë. ajo është një dukuri natyrore qe shkakton reshje te shumta e permytje te medha ne disa rajone e thatesire te madhe ne rajone te tjera

Krijimi

historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ndikimi global[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]