Elbert Hubbard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elbert Hubbard illustrated in the frontispiece of The Mintage

Green Elbert Hubbard (19 qershor 1856 - 7 maj 1915) ishte një shkrimtar amerikan, botues, artist, dhe filozof. Ai ishte një interpretues me ndikim të Arteve dhe Mjeshtërive të lëvizjes dhe është, ndoshta, më i famshëm për esenë e tij Një Mesazh për Garcian.

Hubbard lindi në Bloomington, Illinois. Ai u rrit në Hudson, Illinois, ku sipërmarrje e tij e parë e biznesit ishte shitja e produkteve sapun Larkin, një karrierë e cila përfundimisht e çonë në Buffalo, New York. Më të njohur punën e tij erdhi pasi ai themeloi Roycroft, Arte dhe Mjeshtëri një lëvizje në Lindjen e komunitetit Aurora, Nju Jork në vitin 1895. Kjo u rrit nga shtypi i tij privatë, Shtypi Roycroft, e cila ishte frymëzuar nga e shtypit Kelmscott William Morris.

1 maj 1915, pak më shumë se tre vjet pas fundosjes së titanik, Hubbards hipi në Lusitania në New York City. Më 7 maj 1915, ndërsa ishte në det u gjet nga një nëndetëse gjermane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Champney, Freeman. Art & Glory: The Story of Elbert Hubbard. Kent, Ohio: Kent State University Press, 1983.
  • Hamilton, Charles Franklin. As Bees in Honey Drown; Elbert Hubbard and the Roycrofters. South Brunswick: A.S. Barnes, 1973.
  • Leuchtenburg, William E. American Places: Encounters with History. Oxford University Press, 2002. ISBN 0-19-515245-X.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]