Titanic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Titanik)
Shko te: navigacion, kërko
Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: Titanic
(Titaniku)
Titulli origjinal: Titanic
Shteti i prodhimit: SHBA
Viti i prodhimit: 1997
Gjatja (PAL-DVD): 194 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: 20th Century Fox
Paramount Pictures
Zhanri: Dramë
Premiera (Kino/Video): 19 Dhjetor 1997
Për moshën: 12
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 200'000'000$
Fitimi: 1'835'400'000$
Realizues teknik
Regjia: James Cameron
Autori: James Cameron
Producenti: James Cameron
Jon Landau
Kompozitori: James Horner
Kamermani: Russell Carpenter
Prerja: Conrad Buff
James Cameron
Richard A. Harris
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Titanic është një film amerikan nga James Cameron që u shfaq në vitin 1997. Regjisori qe ne te njejten kohe eshte dhe skenarist dhe producent i filmit tregon mbytjen e transoqeanikut Titanic qe ndodhi ne 14 prill 1912 si shkak i nje perplasjeje me nje ajsgerb, ne te cilen humben jeten 1513 nga 2227 pasagjere qe kishte ne bord.

Filmi u prodhua 1997 me buxhetin e 200 milion dollar dhe 85 milion per shperndarjene filmit neper bote dhe ka fituar 1.8 miliard dollar në kino, dhe kështu vlen ai si filmi më i suksesshmibox office, ky film i ka fituar po ashtu edhe 11 Oskara dhe e mbanë ketë rekord me The Lord of the Rings: The Return of the King dhe Ben Hur-in.

Xhirimet e filmit jane zhvilluar ne plazhin Rosarita te Meksikes, ku u ndertua nje pishine rreth 37.000 metra katror e mbushur me 76 milion litra uje. Xhirimet nisen ne 16 shtator 1996 dhe perfunduan 6 muaj me vone, i gjithe stafi realizues kaloi nje prove te vertete 'force' gjate xhirimeve. Mbas produksinoi punoi me gjate sec ishte menduar keshtu qe dalja e filmit u shty nga pranvera per ne fund te vitit. Filmi u shfaq per here te pare ne Tokyo International Film Festival ne Japoni dhe ne kinema doli me 19 nentor 1997, dhe vetem javen e pare fitimet ishin 28 milion dollar


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Kuriozitete[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Prodhimi pati shume veshtiresi ku mund te permendet nje helmim ushqimor i gjithe stafit dhe te ftohur te disa personave te cilet ishin te detyruar te punonin ne uje.
 • Ne qershor te 2007 filmi u shfaq ne AFI's 100 Years... 100 Movies, si 100 filmat me te mire ne te gjithe historine.
 • James Cameron u frymezua per filmin nga nje dokumentar i vitit 1976 ku nje grua plake fliste se si kishte mbijetuar nga mbytja e nje anije njejte me historine e filmit.
 • Per te xhiruar skenat spektakolare te fundosjes se anijes 3 persona kane perfunduar me fraktura.
 • Ne skenen e filmit ku Rose( Kate Winslet )tenton te hidhet ishte vertet e varur ne nje anije rreth 18 metra te larte.
 • Rindertimi i portit White Star Line te Southampton eshte eshte skena me e madhe e realizuar ndonjehere ne historine e kinemase.
 • Arsyeja pse kosto e realizimit te filmit ishte kaq e madhe, eshte sepse u bene me qindra zhytje ne reliken e anijes Titanic nga 2 nendetese ruse MIR 1 dhe MIR 2.
 • Ne skenen ku JACK DAWSON vizaton portretin e ROSE, duart nuk jane te Leonardo DiCaprio por te vete regjisorit James Cameron.
 • Per kolonen zanore regjisori ju drejtua kengetares irlandese Enya por ajo refuzoi oferten, keshtu qe ju drejtua kompozitorit James Horner qe kompozoi kengen My heart will go on.
 • Ne 2005 James Cameron nxjerr nje DVD me titull Deep Dive Presentation (DVD) te te cilen shfaqen te gjitha kerkimet, zhytjet, dokumentet e gjetura, skenari, prapaskenat e kenges, prapaskenat e filmit, pjeset qe jane prere dhe jane hequr nga filmi dhe gjithcka qe ai ka bere per te realizuar filmin Titanic
 • Ne 26 korrik te 2009 regjisori James Cameron gjate nje interviste tha se do ta konvertoje filmin ne 3D, dhe filmi i konvetuar ne 3D pritet te dale ne sallat e kinemave ne 2012.Stampa:Link FA